Primul selecţioner de la Cupa Mondială care şi-a anunţat plecarea: ”Nu mai este nimic de făcut”

Cupa Mondială

Contractul lui Gerardo Martino ca selecţioner al Mexicului a expirat, miercuri, după victoria cu Arabia Saudită, dar care nu a ajutat echipa să se califice în optimi la Cupa Mondială.

La final de contract la sfârşitul lunii decembrie, el a decis să plece de la echipă deja de miercuri seară.

"Sunt responsabil de această decepţie, de această tristeţe  Îmi asum responsabilitatea. Contractul meu s-a închieiat la fluierul final. Nu mai este nimic de făcut", a spus el.

Mexic a învins pe Arabia Saudită, cu 2-1, dar victoria nu a mai contat. Ambele goluri ale învingătorilor au fost înscrise în repriza secundă, de către Henry Martin (min. 47) şi Luis Chavez (min. 52). Pentru saudiţi a punctat Salem Al Dawsari, în minutul 90+5. La acest meci al patrulea oficial a fost românul Istvan Kovacs.

Mexic avea nevoie de un singur gol pentru a merge în optimi.

Afla mai multe despre: erardo martino