România - Spania 1-2. Meci nebun pe Arena Naţională. Spulberaţi în prima repriză, tricolorii au ratat egalul în minutele de prelungiregalerie foto

Reprezentativa României a fost învinsă, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-1 (1-0), de selecţionata Spaniei, în etapa a cincea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020.

România a visat frumos în meciul contra Spaniei, dar nu s-a ales cu niciun punct. În prima repriză, ibericii au fost dezlănţuiţi, însă doar inspiraţia lui Tătăruşanu i-a ţinut pe tricolori în joc. Paco Alcacer, de două ori, şi Ramos au fost blocaţi de goalkeeperul lui Lyon.

Apoi, Deac l-a faultat în careu pe Ceballos, iar Aytekin a dictat penalty. Ramos a înscris de la 11 metri şi a reuşit să deschidă scorul. Până în pauză, ibericii s-au mai lovit de câteva ori de zidul Tătăruşanu. Nici bine nu s-a fluierat startul părţii secunde, că Spania şi-a dublat avantajul.

Alcacer a marcat, la capătul unei faze superbe. Apoi, Puşcaş l-a găsit în careu pe Andone, iar atacantul lui Galatasaray a înscris la trei minute după ce a intrat pe teren. Din minutul 79, tricolorii au evoluat în superioritate numerică. Llorente a fost eliminat, iar finalul a fost de infarct. Naţionala lui Contra a ratat ocazii uriaşe, prin Puşcaş, de două ori, şi prin Grigore, iar România - Spania s-a încheiat 1-2.

România - Spania 1-2
Au marcat: Andone '59 /
Ramos '29 (penalty), Alcacer '47

ECHIPELE DE START:

ROMÂNIA: Tătăruşanu - Benzar, Nedelcearu, Chiricheş, Grigore, Toşca - Stanciu, Marin, Deac - Puşcas, Keşeru
Rezerve: Radu, Niţă, Andone, Bordeianu, Cicâldău, Grozav, Hagi, Maxim, Păun, Rus, Ştefan

SPANIA: Kepa - Navas, Ramos, Llorente, Alba - Busquets, Saúl, Fabián - Ceballos, Rodrigo Moreno, Paco Alcácer
Rezerve: de Gea, Lopez, Alcantara, Carvajal, Suso, Gaya, Hermoso, Nunez, Oyarzabal, Parejo, Rodri, Sarabia

Min. 90+2 - Dublă ocazie pentru România. Centrare excelentă a lui Ianis Hagi, însă Kepa are o intervenţie uriaşă la lovitura de cap a lui Puşcaş. Mingea respinsă de portarul ibericilor ajunge la Dragoş Grigore, care trimite puţin peste poartă dintr-o poziţie foarte bună

Min. 80 - Spania rămâne în 10 jucători. Llorente primeşte direct cartonaşul roşu, după o intervenţie de ultim apărător asupra lui Puşcaş

Min. 71 - Alexandru Maxim îl schimbă pe Ciprian Deac

Min. 63 - Ianis Hagi intră în locul lui Nicolae Stanciu

Min. 59 - GOOOOOOL România! Intrat în teren în minutul 56, în locul lui Keşeru, Florin Andone marchează din pasa lui George Puşcaş

Min. 47 - GOOOOOOL Spania! Fază superbă creată de iberici şi finalizată de Paco Alcacer

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45+1 - Fluier final al primei reprize. Spania conduce prin golul marcat din penalty de Sergio Ramos

Min. 37 - Tătăruşanu face minuni. O nouă intervenţie incredibilă la şutul din careul de 16 metri al lui Paco Alcacer

Min. 35 - O nouă ocazie uriaşă a Spaniei, o nouă intervenţie excelentă a lui Tătăruşanu. Portarul României respinge în corner şutul lui Rodrigo

Min. 29 - GOOOOOOOOOL Spania! Sergio Ramos transformă fără emoţii şi deschide scorul pentru iberici

Min. 27 - Centralul Aytekin dictează lovitură de la 11 metri pentru Spania, după un fault făcut de Ciprian Deac asupra lui Ceballos

Min. 13 - Tătăruşanu face minuni. Şutul lui Jordi Alba este scos în ultimul moment de portarul României

Min. 11 - O nouă intervenţie foarte bună a lui Tătăruşanu la lovitura de cap a lui Sergio Ramos

Min. 6 - O gaură uriaşă în centrul defensivei României, însă Tătăruşanu are o nouă intervenţie excelentă în faţa lui Paco Alcacer

Min. 1 - Start fulminant al ibericilor. După o greşeală a lui Răzvan Marin, Paco Alcacer a scăpat singur cu Tătăruşanu, însă portarul României a avut o intervenţie excelentă

Min. 1 - Fluier de start al centralului. Spania a început mingea

21:45 - Moment de reculegere în memoria în memoria fetiţei fostului selecţioner spaniol Luis Enrique. De asemenea, jucătorii poartă banderole negre în semn de susţinere pentru Enrique.

20:45 Miodrag Belodedic înainte de meci: ”Aşteptările noastre sunt ca la toţi suporterii. Un rezultat bun. Da, eu cred că şi un rezultat de egalitate este un rezultat bun.  Dacă învingem în seara aceasta, atunci o să fie un rezultat extraordinar. Spania nu mai este, acum depinde de ei, dacă au interes, ce interes au. Ei deja sunt pe primul loc şi sunt calificaţi deja, nu e o problemă pentru ei. O să fie frumoasă atmosfera, o să fie un avantaj, pentru ei, nu, că sunt obişnuiţi pe stadioane pline. Noi să sperăm că stadionul plin o să ne propulseze pentru un rezultat bun”

20:15 Cele două formaţii au ajuns la stadion

19:15 Exerciţiu de imaginaţie. Iată cum arată Spania care nu va juca la Bucureşti!

Sergio Rico (Paris Saint Germain) - Azpilicueta (Chelse), Nacho (Real Madrid), Inigo Martinez (Bilbao), Juan Bernat (Paris Saint Germain) - Sergi Roberto (Barcelona), Koke (Atletico Madrid), Isco (Real Madrid) - Marco Asensio (Real Madrid) - Alvaro Morata, (Atletico Madrid), Diego Costa (Atletico Madrid)

Chiar şi lista ”rezervelor” sună impresionant: Adrian (Liverpool), Marc Bartra (Betis), Marcos Alonso (Chelsea), Santi Cazorla (Villarreal), Sergio Canales (Betis), Pablo Fornals (West Ham) Iago Aspas (Celta Vigo), Iker Munian (Athletic Bilbao)

18:15 Inter, Juventus şi Fenerbahce vor avea scouteri la meciul din această seară, conform FRF

18:00 Selecţionerul Spaniei se teme de Nicuşor Stanciu: "Grupul e important. Munca lui Contra a făcut multe lucruri bune. Mi-ar fi greu să aleg un jucător, dar dacă trebuie să aleg unul singur singur, m-a impresionat Stanciu", a declarat selecţionerul Spaniei, Robert Moreno, într-o conferinţă de presă susţinută ieri.

16:30 Invitat la GSP LIVE, Ionuţ Chirilă a dezvăluit că ar apela la câteva surprize pentru a surprinde naţionala Spaniei. ”Aş fi vrut Marcelo în stânga, dar nu îl avem, jucăm cu Toşca. Maxim stânga, Cicâldău cu Bordeianu la mijloc, Deac dreapta, Stanciu în faţa lor şi vârf de atac Puşcaş”, a spus Ionuţ Chirilă, la GSP LIVE.  Echipa propusă de către Ionuţ Chirilă: Niţă - Benzar, Chiricheş, Nedelcearu, Toşca - Maxim, Cicâldău, Bordeianu, Stanciu, Deac - Puşcaş.

16:00 Echipele probabile conform cotidianului MARCA:

• România: Tătăruşanu - Benzar, Grigore, Chiricheş, Toşca - Marin, Anton, Stanciu - Deac, Puşcaş, Maxim
  • Spania: Kepa - Carvajal, Sergio Ramos, Mario Hermoso, Alba - Fabian Ruiz, Busquets, Parejo, Ceballos - Rodrigo, Alcacer

14:30  MARCA scrie despre debutul oficial al lui Robert Moreno pe banca Spaniei contra României. Selecţionerul numit pe 19 iunie "începe într-un teritoriu ostil" scrie sursa citată, care îl compară pe Robert cu nume grele ale fotbalului iberic precum Jose Villalonga, Ladislao Kubala, Miguel Munoz sau Vicente del Bosque. Niciunul nu a reuşit să câştige vreodată în România

13:07 Cosmin Contra a anunţat că va încerca un joc de posesie contra Spaniei, o naţională obişnuită să aibă mingea. Selecţionerul României spune însă că jucătorii săi au nevoie de mult curaj:

”Am în minte 90% dintre jucători şi planul tactic, şi cum vom începe, şi dacă se întâmplă să primim gol cu ce putem să venim în plus. Mi-am făcut mai multe planuri tactice. Să avem curaj, să nu ne fie frică când avem mingea să le punem probleme. Dacă nu le vom pune probleme când vom avea mingea, atunci dacă ne vom apăra tot meciul va fi greu să ţinem piept acestei echipe. Eu poate încerc să aduc o surpriză în alcătuirea echipei, dar probabil ei se aşteaptă la ceva surprize. Am încercat să lucrez ceva diferit, alt sistem. Avem jucători capabili să facă posesie, avem jucători care pot să îi pună în dificultate pe jucătorii Spaniei, dar trebuie să aibă curaj”, a declarat Cosmin Contra.

09:23: Tricolorii şi-au ales numerele cu care vor evolua contra Spaniei. Grozav a preluat numărul 7 de la Chipciu, suspendat pentru jocul cu Spania, Stanciu va purta în premieră tricoul cu numărul 8, în timp ce Alex Maxim a preluat „zecele”. Aceştia sunt cei 23 din lotul pentru meciul de diseară:

1. Ionuţ Radu • 2. Romario Benzar • 3. Alin Toşca • 4. Adrian Rus • 5. Ionuţ Nedelcearu • 6. Vlad Chiricheş • 7. Gheorghe Grozav • 8. Nicolae Stanciu • 9. George Puşcaş • 10. Alexandru Maxim • 11. Ianis Hagi • 12. Ciprian Tătăruşanu • 13. Claudiu Keşeru • 14. Adrian Păun • 15. Paul Anton • 16. Florin Niţă • 17. Ciprian Deac • 18. Răzvan Marin • 19. Mihai Bordeianu • 20. Florin Ştefan • 21. Dragoş Grigore • 22. Alexandru Cicâldău • 23. Florin Andone

57 de ani au trecut de la prima întâlnire directă dintre naţionalele României şi Spaniei. Atunci, reprezentativa Spaniei câştiga în faţa ”tricolorilor” cu scorul de 6-0. Ultima dată când cele două formaţii s-au întâlnit în meci direct a fost acum trei ani, când Spania şi România au terminat la egalitate, 0-0.

• LIVE | România - Spania joi de la ora 21:45

Din 11-le pe care l-a folosit atunci Anghel Iordănescu făceau parte Tătăruşanu, Chiricheş, Nicolae Stanciu sau Florin Andone, fotbalişti care se regăsesc şi astăzi în selecţia făcută de Cosmin Contra. Spaniolii îi avea în teren printre alţii pe Iker Casillas, Gerard Pique, David Silva, Sergi Roberto sau Paco Alcacer. De altfel, în acel duel, Casillas, legendarul portar de la Real Madrid bifa selecţia cu numărul 166 în tricoul primei reprezentative a Spaniei, egalând recordul internaţional deţinut de estonianul Vitaljis Astafjevs.

În 2006, România lui Victor Piţurcă învingea ultima dată Spania, chiar pe teren propriu. Ciprian Marica era atunci singurul marcator al partidei, un meci pe care România l-a jucat cu Marica, Daniel Niculae şi Claudiu Niculescu în atac şi cu Gabi Tamaş sau Cristian Chivu în defensivă.

Cosmin Contra, super optimist înainte de meciul cu Spania: "Mi-ar plăcea să am 3-0"

Înainte de meciul contra Spania, selecţionerul Cosmin Contra a dezvăluit ce le-a transmis jucătorilor săi. A făcut-o într-o conferinţă de presă în care şi-a afişat optimismul: ”Ce am transmis jucătorilor este că atunci când intrăm pe teren trebuie să facem tot posibilul ca să îi facem fericiţi, să redescopere sau să aibă plăcerea de a veni pe stadion să susţină echipa naţională şi să fie mândri când pleacă de la stadion că sunt români. O echipă este mai puternică când primeşte sprijin necondiţionat din partea suporterilor, mai ales avem nevoie de acest sprijin în momentele mia grele care se întâmplă în timpul unui meci. Fotbalul înseamnă pasiune iar acest sentiment este trăit atât de noi, de jucători cât şi de suporteri. Nouă ne pasă pentru că vouă vă pasă", a declarat selecţionerul într-o conferinţă de presă.

Contra a vorbit şi despre un scenariu ideal în meciul cu Spania, făcând referire la precedentele partide din această campanie de calificare la Campionatul European de anul viitor: "Mi-ar plăcea să am 3-0, să nu revin tot timpul pe tabelă, să câştigăm uşor meciurile dar din păcate se pare că în ultimul timp avem parte de suferinţă până în ultimele minute. Sperăm că pe viitor nu se va mai întâmpla lucrul ăsta."

Lotul convocat de Robert Moreno

• Portari: David de Gea, Kepa Arrizabalaga, Pau Lopez
  • Fundaşi: Sergio Ramos, Jordi Alba, Jesus Navas, Dani Carvajal, Jose Luis Gaya, Diego Llorente, Mario Hermoso, Unai Nunez
  • Mijlocaşi: Sergio Busquets, Thiago, Saul, Rodri, Dani Ceballos, Suso, Daniel Parejo, Fabian, Pablo Sarabia
  • Atacanţi: Rodrigo, Oyarzabal, Paco Alcacer

Selecţionerul Robert Moreno a lăsat acasă, din diverse motive, jucători importanţi ca Isco şi Asensio (accidentaţi), Juan Bernat, Cesar Azpilicueta, Nacho, Santi Cazorla, Koke, Alvaro Morata, Diego Costa sau Iago Aspas.

Aşa arată lotul convocat de Cosmin Contra

• Portari: Ciprian Tătăruşanu (Lyon, 61/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0), Ionuţ Radu (Genoa, 0/0)
  • Fundaşi: Romario Benzar (Lecce, 15/0), Vlad Chiricheş (Napoli, 54/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 4/0), Dragoş Grigore (Ludogorets, 36/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár, 0/0), Alin Toşca (Gazişehir Gaziantep, 16/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 10/0)
  • Mijlocaşi: Alexandru Chipciu (Anderlecht, 44/6), Răzvan Marin (Ajax, 17/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 31/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 4/0) Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 0/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 20/4), Ianis Hagi (Genk, 5/0), Alexandru Maxim (Mainz, 36/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda, 28/5), Adrian Păun (CFR Cluj, 0/0)
  • Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogorets, 33/12), George Puşcaş (Reading, 8/4), Florin Andone (Brighton, 21/1).

Arbitru de Champions League la partida România - Spania

O brigadă din Germania, condusă la centru de Deniz Aytekin, va arbitra meciul România-Spania, din preliminariile Campionatului European din 2020, informează FRF. El va fi ajutat de Eduard Beitinger, Rafael Foltyn şi Tobias Stieler (al patrulea oficial). Observator va fi sârbul Zoran Petrovici.

Deniz Aytekin (41 de ani) este un arbitru de origine turcă, iar dincolo de fotbal este implicat în antreprenoriatul online, controlând o companie în domeniu. Este renumit pentru atenţia pe care o acordă pregătirii fizice, având un preparator personal.

A debutat ca arbitru în Bundesliga în septembrie 2008, iar din 2011 este arbitru FIFA. A condus partida Danemarca-România din preliminariile Cupei Mondiale 2018, încheiată 1-1, în care a acordat cinci cartonaşe galbene tricolorilor şi l-a eliminat pe Cristi Ganea. În 2018, a oficiat la partida FCSB – Lazio 1-0 din Europa League, Totodată, a oficiat celebrul Barcelona – PSG 6-1 din Liga Campionilor în 2017.

Naţionala României va întâlni Spania, joi, pe 5 septembrie, de la ora 21.45, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Afla mai multe despre: românia-spania