FCSB îşi face poză cu clasamentul! Nume uriaşe din fotbalul mondial sunt în spatele campioanei României. Ce loc ocupă roş-albaştriigalerie foto

UEFA Europa League

FCSB a obţinut o victorie uriaşă, 1-0 la Salonic, contra lui PAOK, iar campioana României a luat o opţiune serioasă la calificarea în primăvara Europa League.

FCSB s-a impus pe Toumba, contra lui PAOK, scor 1-0, graţie reuşitei semnate de Daniel Bîrligea la ultima fază a primei reprize.

Roş-albaştrii s-au apărat excelent în repriza a doua, deşi au rămas cu un om mai puţin în minutul 56, după eliminarea lui Darius Olaru.

PAOK a controlat autoritar meciul în ultima jumătate de oră, însă nu şi-a creat foarte multe ocazii de gol, iar campioana României a plecat cu cele trei puncte din infernul de la Salonic.

Astfel, după două etape, FCSB are şase puncte şi un golaveraj excelent (5-1), asta după ce roş-albaştrii au făcut instrucţie săptămâna trecută cu RFS pe Arena Naţională, scor 4-1.

FCSB, în vârful clasamentului, după victoria uriaşă de la Salonic. Manchester United şi Mourinho, în spatele românilor

În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat şase puncte şi se numără printre singurele cinci echipe ce au punctaj maxim după două runde, alături de Anderlecht, Tottenham, Lyon şi Lazio.

FCSB este pe locul trei, cu acelaşi golaveraj ca Tottenham, dar depăşită la acest capitol de Lyon (6-1) şi Lazio (7-1).

Campioana României din sezonul trecut depăşeşte în această ierarhie câteva nume grele din fotbalul mondial, precum Ajax (4p), Fenerbahce (4p), Manchester United (2p), sau Bestikas (0p).

În următorul meci din Europa League, FCSB se va deplasa pe Ibrox Park, pentru duelul cu Rangers.