You are here:

Jurnalista americană a batjocorit Bosnia la TV înaintea meciului de la Cupa Mondială, apoi şi-a cerut scuze: „Am mers prea departe”

Jurnalista americană a batjocorit Bosnia la TV înaintea meciului de la Cupa Mondială, apoi şi-a cerut scuze: „Am mers prea departe”galerie foto

Cupa Mondială

Comentarii

Jurnalista ABC7 Los Angeles, Abigail Velez, şi-a cerut scuze sâmbătă faţă de cetăţenii din Bosnia şi Herţegovina şi faţă de naţională, după valul de critici provocat de declaraţiile făcute înaintea meciului direct, din 16-imile de finală ale Cupei Mondiale.

Jurnalista Abigail Velez şi-a cerut scuze după declaraţiile despre Bosnia şi Herţegovina

Într-un mesaj publicat pe reţelele de socializare, Velez a recunoscut că a făcut „un comentariu nechibzuit, lipsit de sensibilitate şi nepotrivit” în timpul unei transmisiuni.

„Într-o încercare neinspirată de a mă distra puţin pe seama competiţiei de la Cupa Mondială, am mers prea departe”, a scris jurnalista.

„Îmi cer scuze oamenilor din Bosnia şi echipei naţionale de fotbal a Bosniei. Cupa Mondială ar trebui să unească comunităţile din întreaga lume, iar comentariul meu nu a reflectat acest spirit.”

La finalul mesajului, Abigail Velez le-a transmis „tuturor echipelor mult succes în continuarea parcursului la Cupa Mondială.”

Scuzele au venit după reacţiile puternice provocate de comentariile făcute în timpul unei emisiuni, când jurnalista a afirmat că nu ar putea localiza Bosnia pe o hartă, a recunoscut că ştie foarte puţine lucruri despre această ţară şi că nu are niciun interes să afle mai multe, după care a spus că Bosnia ar trebui să se pregătească pentru confruntarea cu Statele Unite.

Declaraţiile s-au răspândit rapid pe platformele de socializare, inclusiv pe X şi Instagram, unde au generat numeroase critici şi apeluri publice prin care i s-au cerut scuze.

 

 Galerie foto

Afla mai multe despre: abigail velezbosnia sua cupa mondialameciuri cupa mondiala 

viewscnt
Articole similare