Reacţia lui Dorinel Munteanu când a auzit de transferul lui Ianis Hagi la Galatasaray: "Merită mai multă atenţie din partea selecţionerului"

Echipa națională

Oţelul Galaţi a obţinut o victorie uriaşă, scor 2-1, pe terenul lui FC U Craiova 1948.

În urma acestui succes, Oţelul Galaţi a urcat pe locul 9 în play-out.

"Sunt mulţumit de joc. Am avut în faţă o echipă puternică, cu jucători valoroşi individual. Ştiam că trebuie să stăm foarte bine organizaţi ca să anihilăm calităţile lor.

În ambele reprize ne-am creat multe ocazii. Am câştigat 3 puncte meritate. După ratarea penalty-ului, am avut 10 minute de confuzie, perioadă de timp în care am şi primit golul" , a spus Dorinel Munteanu.

De asemenea, antrenorul Oţelului a vorbit şi despre viitoarea destinaţie a lui Ianis Hagi. Lăsat pe banca de rezerve la amicalele disputate de România în această lună, cu Irlanda de Nord şi cu Columbia, mijlocaşul român va semna, în vară, cu Galatasaray.

"Eu cred că Ianis Hagi merită mai mult respect, mai multă atenţie din partea selecţionerului României (n.r. Edward Iordănescu), chiar dacă a avut un moment greu la Alaves.

Pentru mine, Ianis Hagi este un jucător decisiv. Dacă va ajunge la Galatasaray şi va juca, va fi un plus important pentru echipa naţională" , a declarat Dorinel Munteanu.

FC U Craiova 1948 - Oţelul Galaţi 1-2

FC U Craiova 1948 a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a doua a play-out-ului Superligii.

Golurile au fost marcate de Bauza ’39 pentru gazde şi Cisoti ’17 şi Cisse ‘52 pentru oaspeţi.

În minutul 30, oaspeţii au ratat un penalty prin Cisoti.

• FC U Craiova 1948: R. Popa – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula (Mascarenhas ’57) – Achim (Pop ’62), Dr. Albu (Bahassa ’57) – Dragu (Sidibe ’57), Bauza, Van Durmen – Chiţu (Blănuţă ’74). Antrenor: Nicolo Napoli.
  • Oţelul Galaţi: Pap – Adăscăliţei (Silva ’78), Cisse, Ghiocel (Jardan ‘56), Zhelev – Lameira, Zivulic, Teles – Maciel (Malle ’78), Cisotti, Bodişteanu (Tănasă ’68). Antrenor: Dorinel Munteanu

Afla mai multe despre: ianis hagi