Reacţia Simonei Halep după ce s-a calificat în turul doi al turneului de la Bad Homburg Open: ”Nu am renunţat!”

Simona Halep

Simona Halep, locul 19 mondial şi cap de serie 4, s-a calificat, marţi, în turul doi al turneului de la Bad Homburg Open (Germania), după ce a trecut de Katerina Siniakova, scor 4-6, 6-3, 6-4.

Simona a fost condusă în primut set cu 3-1, dar a reuşit să egaleze la 3, însă a pierdut setul, scor 4-6, după 51 de minute. În setul doi, Simona Halep a revenit şi, deşi a fost condusă cu 3-0, a câştigat cu 6-3. Halep a câştigat setul trei, scor 6-4.

Simona Halep a declarat, marţi seară, după victoria cu Katerina Siniakova, că meciul a fost greu, dar nu şi-a pierdut concentrarea. "A fost foarte greu, nu am renunţat, am jucat pentru fiecare minge, am crezut şi de asta am câştigat. Nu mi-am pierdut concentrarea", a spus Halep după meci.

În turul doi, Halep va evolua în premieră cu sportiva cehă Tamara Zidansek, locul 58 mondial.

Accederea în optimi este recompensată cu 3.737 de euro şi 30 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: halep-tenis-germania