Real Madrid - Atletico Madrid 0-0 (4-1). ”SUPER CAMPIONII” Real s-a impus la penalty-uri şi a câştigat Supercupa Spaniei 2020

Real Madrid

Real Madrid a cucerit Supercupa Spaniei 2020, la capătul unei finale cu Atletico Madrid.

A fost un meci echilibrat din punct de vedere tactic la Riyadh. Real Madrid a fost echipa mai periculoasă, Atletico a fost echipa mai bine organizată. Din duelul tactic dintre Zidane şi Simeone, nu a câştigat nimeni. Fotbalul practic de cele două rivale locale a fost de multe ori plictisitor, în schimb organizarea impecabilă a celor două garnituri a fost un curs deschis amatorilor de tactică.

Un meci de 0-0 care s-a dus până la penalty-uri. Risca să nu ajungă acolo, daca Federico Valverde nu făcea un fault tactic perfect în momentul în care Morata a sprintat singur spre poarta lui Courtois. Era minutul 115 şi a fost primul al serii în care spiritele dintre cele două rivale locale s-au aprins cu adevărat.

Partida a mers la loteria penalty-urilor, acolo unde Courtois (poate cel mai bun jucător al Realului în acest meci) a făcut diferenţa. La fel şi inspiraţia jucătorilor lui Zinedine Zidane care au transformat tot şi au cucerit Supercupa Spaniei 2020.

Zidane nu a pierdut niciuna din cele 9 finale disputate ca antrenor principal al Realului.

LIVE Supercupa Spaniei 2020: Real Madrid - Atletico Madrid 0-0

• Real Madrid: Courtois; Carvajal, Varane, Ramos, Mendy; Valverde, Modric, Casemiro, Kroos, Isco; Jovic.
  • Atletico Madrid:  Oblak; Trippier, Felipe, Giménez, Lodi; Correa, Thomas, Herrera, Saúl; Morata, Joao Félix.

Min 116. Roşu pentru Federico Valverde! Alvaro Morata scapă singur pe contraatac după o eroare a lui Carvajal, iar Valverde recurge la ultima soluţie: fault în poziţie de ultim apărător. Uruguayanul este eliminat direct

Min 110: Ocazie mare pentru Real Madrid. Luka Modric trage de la marginea careului de 16 metri, iar Oblak are o primă intervenţie excelentă. Faza continuă cu Mariano Diaz în poziţie de finalizare, însă Oblak intervine din nou sigur. Rămâne 0-0, iar partida pare că se îndreaptă spre penalty-uri

Supercupa Spaniei merge în prelungiri

Min 91. Oblak este sigur pe el şi îl blochează pe Rodrygo Goes.

Min 85. Mariano Diaz reia cu capul, dar mingea ocoleşte poarta lui Oblak

Min 79. Ocazie uriaşă pentru Atletico Madrid! Courtois intervine senzaţional în faţa lui Alvaro Morata

Min 67. Ocazie mare pentru Real Madrid, Din poziţie ideală, Federico Valverde trimite peste poartă

Min 47: Real Madrid începe foarte bine repriza secundă. Luka Jovic are primele două ocazii în decurs de câteva zeci de secunde. Los Colchoneros au noroc

Pauză: Atletico şi Real Madrid sunt la egalitate 0-0. A fost o primă repriză extrem de echilibrată. Pare că cei doi antrenori s-au anulat până acum reciproc

Min 44. Corner pentru Real Madrid, Casemiro reia excelent cu capul, dar mingea trece peste poartă

Min 39. Acţiune frumoasă a lui Ferland Mendy în flancul stâng, dribling reuşit pe lângă Lodi, dar şutul este prea slab pentru a-l păcăli pe Jan Oblak

Min 20. Saul primeşte la marginea careului de 16 metri şi încearcă să şuteze, dar este blocat în ultima clipă

Min 13. Ocazie pentru Atletico! Tânărul Joao Felix trimite bine de la marginea careului mare, dar mingea ocoleşte poarta lui Courtois

Min 7. Luka Modric încearcă pentru prima dată vigilenţa portarului Oblak. Slovenul este atent şi reţine fără probleme

Min 1. A început Supercupa Spaniei 2020.

Asemenea partidelor din semifinale, finala Supercupei Spaniei 2020 se va disputa pe Stadionul Regele Abdullah, de 62.000 de locuri. În semifinale, Real Madrid a trecut lejer de Valencia, cu scorul de 3-1, într-un meci în care elevii lui Zinedine Zidane au oferit o adevărată lecţie de fotbal. Golurile învingătorilor au fost marcate de Kroos ’16, Isco ’39 şi Modric ’65. Pentru Valencia a înscris Dani Parejo, în minutul 90+2.

Tot de trei ori a marcat şi Atletico Madrid, în faţa Barcelonei. Atletico a deschis scorul prin Koke, în minutul 46. FC Barcelona a înscris apoi prin Messi ’51 şi Griezmann ’62. Madrilenii au revenit pe final şi s-au impus prin golurile lui Alvaro Morata ’81 (penalti) şi Correa ’86.

FC Barcelona a avut un gol al lui Messi, marcat în minutul 59, anulat pentru henţ după consultarea VAR. Catalanilor li s-a anulat în repriza a doua şi un gol al lui Pique, de această dată pentru ofsaid.

LIVE Supercupa Spaniei 2020: Real Madrid - Atletico Madrid. Echipele probabile

Cum Eden Hazard, Gareth Bale şi Karim Benzema nu vor fi disponibili nici pentru finală, Zinedine Zidane va fi nevoit să improvizeze din nou şi să folosească un sistem format din cinci mijlocaşi: Valverde, Casemiro, Kroos, Modric şi Isco. Courtois se va afla între buturi, iar Carvajal, Varane, Ramos şi Mendy vor fi cei patru fundaşi.

Singurul dubiu este în atac. Jovic a dezamăgit în meciul cu Valencia, iar Rodrygo i-ar putea lua locul. Totuşi, sârbul rămâne favorit la titularizare, în condiţiile în care brazilianul de 18 ani nu este vârf autentic. Dincolo, singura noutate faţă de meciul cu Barcelona ar urma să fie prezenţa lui Gimenez, în locul lui Savic, în centrul apărării.

Echipele probabile:

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Mendy - Valverde, Casemiro, Kroos - Modric, Isco - Jovic (Rodrygo).
  • Atletico: Oblak - Trippier, Gimenez, Felipe, Lodi - Joao Felix, Thomas, Herrera - Saul - Correa, Morata.

LIVE Supercupa Spaniei 2020: finalistele nu ar fi luat parte la competiţie în precedentul format

Supercupa Spaniei, fondată în 1982, are un nou format, cu patru echipe şi trei meciuri (semifinale şi finală), faţă de două, o întâlnire tur-retur, între campioană şi câştigătoarea Cupei Spaniei, până în 2018. Ediţia trecută s-a disputat într-o singură manşă, la Tanger (Maroc).

Acum, la competiţie au luat startul campioana, câştigătoarea Cupei Spaniei, vicecampioana şi finalista Cupei Spaniei. Barcelona este şi echipa campioană, şi finalistă a Cupei Spaniei (a pierdut, 1-2, cu Valencia), astfel că echipa de pe locul al treilea din LaLiga, Real Madrid, a fost ultima formaţie calificată. Barcelona şi Valencia, echipele care ar fi jucat Supercupa Spaniei în precedentul format, nu vor juca în finala ediţiei din 2020, fiind eliminate în semifinale.

Pe lângă ediţia din 2020, Arabia Saudită va găzdui şi următoarele două ediţii ale Supercupei Spaniei, iar federaţia de fotbal de la Madrid ar urma să încaseze din acest contract 30 de milioane de euro pe sezon.

Nu rataţi finala Supercupei Spaniei 2020, duminică, de la 20:00, live text pe site-ul telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: supercupa spaniei 2020