Real Madrid - FC Barcelona, finala Supercupei Spaniei! Când are loc primul El Clasico al anului

Real Madrid

FC Barcelona s-a calificat, joi seară, în finala Supercupei Spaniei, fază în care o va întâlni pe eterna sa rivală Real Madrid. Catalanii au trecut în semifinale de Betis Sevilla, scor 6-4, în urma loviturilor de departajare.

El Clasico în finala Supercupei Spaniei: Real Madrid – FC Barcelona

La Riad, în Arabia Saudită, acolo unde se desfăşoară turneul Supercupei Spaniei, Barcelona a avut un gol anulat de arbitru, în minutul 24, la Pedri, pentru ofsaid. Tot catalanii au deschis scorul, prin Robert Lewandowski, în minutul 39. Fekir a egalat pentru Betis, în minutul 76, iar Barcelona a mai avut un gol anulat, la Lewandowski, în minutul 81.

Meciul a intrat în prelungiri, unde s-au mai înscris două goluri superbe. Primul a fost al lui Ansu Fati, şut fără preluare, din întoarcere, la colţul lung, pentru 2-1 în minutul 92. Loren Moron a egalat în minutul 101.

În minutul 119, de la Betis a fost eliminat Guardado.

La loviturile de departajare, pentru Barcelona au marcat Lewandowski, Kessie, Ansu Fati şi Pedri. Pentru Betis au marcat Jose şi Moron, iar Juanmi şi Carvalho au ratat.

În cealaltă semifinală, miercuri, Real Madrid a învins Valencia, tot după lovituri de departajare, scor 5-4.

Finala se va disputa duminică, de asemenea la Riad.

Afla mai multe despre: real madrid-barcelona-el clasico