Reghe, fericit după o nouă victorie cu rivalii olteni: "Continuăm serie bună". De ce a spus că e supărat pe jucătorii săi

Laurenţiu Reghecampf (45 de ani), antrenorul U Craiova, a reacţionat la finalul meciului câştigat de elevii săi, scor 2-0 în Bănie, împotriva FCU Craiova 1948.

”Fericit pentru meci, pentru cele trei puncte, continuăm seria bună. Mă bucur pentru seriozitatea de care au dat dovadă jucătorii mei, dar sunt puţin supărat pentru prima repriză pentru că am tratat uşor anumite faze în care puteam marca şi să intrăm cu un avantaj mai mare la pauză. Trebuie să mergem mai departe, urmează meciul de la Clinceni, trebuie să câştigăm.

A mai avut (n.r.- Gustavo) încă 3-4 ocazii pe care mi le amintesc acum, într-o secundă. Nu vreau să scot în evidenţă un singur jucător. Unitatea, devotamentul, seriozitatea din apărare, dârzenia cu care au intrat în contacte, asta urmăresc eu. Referitor la calităţile individuale, ştim cu toţii ce jucători sunt, de-aia sunt la Craiova, de-aia sunt plătiţi cu mai mulţi bani decât alţi jucători.

N-am început bine repriza a doua, le-am oferit puţin spaţiu. Vreau să o leg şi pe a treia, şi pe a patra (n.r.- victorii). E doar începutul. Sper să nu mai am parte de accidentări şi cu siguranţă echipa noastră va arăta mult mai bine. Fiecare partidă trebuie tratată foarte serios, vrem să intrăm în play-off cu cât mai multe puncte şi acolo să facem o figură frumoasă.

De acum încolo vor fi doar finale, jucătorii trebuie să înţeleagă că nu există lejeritate. Nu mi-a fost teamă, un spectacol frumos, în Craiova sunt două echipe, fanii iubesc acest fenomen. Se întâmplă şi în alte campionate foarte mari, mai sunt şi momente de genul ăsta”, a declarat Laurenţiu Reghecampf.

U Craiova - FCU Craiova 1948 2-0, în Liga 1

CS Universitatea Craiova a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FC Universitatea Craiova 1948, în ultimul meci al etapei a XXVI-a din Liga 1 Casa Pariurilor.

Golurile au fost marcate de Gustavo '16 şi Baiaram '76.

CSU Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu (Vlădoiu '78) - Cîmpanu (Baiaram '62), Al. Creţu, Mateiu (Trică '84), Gustavo (Roguljic '84)- Markovic (Nistor '62), Ivan. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FCU Craiova 1948: R. Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah (Pop '87), Achim - Baeten, Bauza (Sidibe '68), Van Durmen (Ondaan '87) - C. Bălan (Compagno '68). Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Bancu '31, Mateiu '79 / Huyghebaert '65, Baeten '82, Compagno '90+1

Arbitri: Marcel Bîrsan – Radu Adrian Ghinculeac, Vladimir Urzică – Iulian Dima

Observatori: Cătălin Cursaru, Nicolae Grigorescu

Meciul a fost întrerupt de două ori, în minutul 4 şi minutul 10, din cauza petardelor şi torţelor aruncate în teren.

Afla mai multe despre: laurentiu reghecampfliga 1victoriereactie