Remarcatul lui Panduru după Farul - Rapid: ”Este unul dintre cei mai serioşi jucatori din Superligă!” | EXCLUSIV

Farul Constanța

Echipa Farul Constanţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Rapid Bucureşti, în ultima etapă a sezonului regular.

La Ovidiu, oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin Sefer, şut de la marginea careului în minutul 14. Echipa lui Gheorghe Hagi a egalat după numai şapte minute, prin golul lui Artean, care a marcat cu o lovitură de cap.

Alibec a trimis în bară în minutul 37, apoi acelaşi jucător a înscris, dar reuşita nu a fost validată din cauza unei poziţii de ofsaid.

Farul a înscris totuşi golul victoriei în minutul 50, când Horaţiu Moldovan a gafat la şutul lui Mazilu. Victorie cu 2-1 pentru Farul, care încheie sezonul regular pe prima treaptă a podiumului Superligii.

Basarab Panduru a avut doar cuvinte de laudă pentru Andrei Artean (29 de ani), jucătorul echipei Farul Constanţa.

”El mi se pare un jucător foarte serios, unul dintre cei mai serioşi. Un jucător care indiferent de unde îl pui, joacă. Nu lipseşte deloc, joacă şi niciodată rău. Nu e el omul meciului după părerea mea, dar faptul că dă golul ăsta l-au ales omul meciului”, a declarata Panduru la Orange Sport.

Au evoluat următoarele echipe:

• FARUL CONSTANŢA: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (Sîrbu 76) - Artean, Nedelcu (Doukoure 62), Grameni – Alibec (Casap 82), L. Munteanu (V. Morar 46), A. Mazilu (Criciuma 62). ANTRENOR: Gheorghe Hagi
  • RAPID: H. Moldovan - Onea, D. Grigore, Săpunaru, Junior Morais - Kait, Crepulja, Emmers (Costache 74), Sefer (Pănoiu 82) - Dugandzic, Luckassen (Papeau 62). ANTRENOR: Adrian Mutu

Afla mai multe despre: farul constantaarteanpanduru