Remiză pentru CSM Bucureşti în ultimul meci din grupele Ligii Campionilor. Ce adversar urmează în play-off pentru echipa lui Adi Vasile

Handbal

CSM Bucureşti a remizat duminică, pe teren propriu, cu Team Esbjerg, scor 29-29 (15-16), şi a încheiat grupa A pe locul 5. Neagu a trecut pe primul loc în topul marcatoarelor Ligii Campionilor. În faza play-off, pentru calificarea în sferturi, CSM va întâlni ŢSKA Moscova.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu (10 goluri), pentru CSM, respectiv Reistad (9 goluri), pentru Team Esbjerg.

Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare a sezonului în Liga Campionilor, iar cu un total de 94 reuşite a depăşit-o pe Roberts (IK Savehof, 85 goluri).

În celelalte meciuri ale ultimei etape din grupa A s-au înregistrat rezultatele: Buducnost - Podravka 27-21, Brest - Rostov 18-29 şi FTC Budapesta - Borussia 23-21.

La finalul partidelor din grupa A, clasamentul este următorul: 1. Team Esbjerg 23 puncte, 2. Rostov-Don 21, 3. FTC Budapesta 17, 4. Brest 17, 5. CSM Bucureşti 15, 6. Borussia 9, 7. Buducnost 6, 8. Podravka 2.

Potrivit regulamentului, primele două clasate, adică Team Esbjerg şi Rostov-Don s-au calificat direct în sferturile de finală ale competiţiei, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca în play-off, încrucişat cu cele din grupa B, în sistem dublă manşă eliminatorie.

CSM Bucureşti, de pe locul 5, va juca în compania echipei de pe locul 4 în grupa B, ŢSKA Moscova, în 26-27 martie şi 2-3 aprilie, manşa tur pe teren propriu.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Afla mai multe despre: csm bucuresti