Revenire cu stil. Jamie Vardy, gol şi assist la primul meci din 2022. Veteranul a salvat-o pe Leicester în ultimele zece minute

Fotbal

Leicester s-a impus, marţi, în deplasare, cu 2-0 (0-0), în faţa echipei Burnley, într-o restanţă din etapa a XXII-a a campionatului englez, Premier League.

Cei care au adus victoria pentru campioana Angliei din 2016 au fost James Maddison, în minutul 82, şi Jamie Vardy, în minutul 90.

Atacantul Jamie Vardy a revenit în echipa Leicester, după ce a suferit o accidentare în 28 decembrie 2021. El a intrat pe teren în minutul 72, în locul lui Daka, şi a pasat decisiv la primul gol al formaţiei sale. A fost al 17-lea joc pentru Leicester în campionat în acest sezon.

Astfel, vârful englez a ajuns la zece goluri în actuala stagiune de Premier League. Are şi două assist-uri. Lider în clasamentul golgheterilor este Mohamed Salah, cu 19 goluri.

În clasament, Leicester (24 de jocuri) ocupă locul 12, cu 30 de puncte, la egalitate cu Crystal Palace (27), de pe locul 11, dar şi cu Aston Villa (25), de pe locul 13.

Burnley (25) ocupă locul 18, retrogradabil, cu 21 de puncte, un punct mai puţin decât Everton (24), de pe locul 17, de menţinere.

În Premier League s-a ajuns la etapa cu numărul 27. Lider este Manchester City, cu 66 de puncte, urmată de Liverpool, cu şase puncte mai puţin, dar şi un joc în minus.

Afla mai multe despre: jamie vardypremier leagueleicester