Rezultatele zilei în Europa League! Final incredibil în Frankfurt - Plzen. Germanii conduceau cu 3-1 în minutul 86, dar au ratat victoria. Thriller la Braga

UEFA Europa League

Prima etapă din Europa League s-a încheiat, iar ziua de joi a consfinţit o surpriză mare, atât prin prisma scorului, dar mai ales prin desfăşurarea evenimentelor

Toate favoritele certe s-au impus în partidele de joi, mai puţin Eintracht Frankfurt, care a remizat incredibil cu Viktoria Plzen, deşi nemţii conduceau cu 3-1 în minutul 86, însă Adu (87) şi Jemelka (90+3) au smuls un punct pentru cehi.

La Braga, Maccabi Tel Aviv, adversara FCSB-ului din turul doi preliminar UEFA Champions League, a condus cu 1-0 din minutul 30, însă portughezii au lovit pe final prin dubla lui Bruma, care a punctat în minutele 86 şi 90+3.

Israelienii nu au digerat uşor golurile primite in extremis şi au terminat meciul în opt jucători de câmp, după ce au primit două cartonaşe roşii în acelaşi minut.

Rezultate înregistrate joi, în Europa League:

Fenerbahce Istanbul – Union St Gilloise 2-1 (Çaglar Söyüncü 26, Burgess 82 autogol / Sykes 90+3);

Malmö – Glasgow Rangers 0-2 (N. Bajrami 1, McCausland 76);

FCSB – RFS Riga 4-1 (Bîrligea 8, M. Ştefănescu 32, Olaru 58, 69 / Lipuscek 23);

AS Roma – Athletic Bilbao 1-1 (Dovbyk 32 / Paredes 85);

Ajax Amsterdam – Besiktas 4-0 (Fitz-Jim 31, Godts 51, 73, Taylor 55);

Eintracht Frankfurt – Viktoria Plzen 3-3 (Ekitike 38, Dina Ebimbe 62, R. Kristensen 67 /  Sulc 41, Adu 86, Jemelka 90+3);

Sporting Braga – Maccabi Tel Aviv 2-1 (Bruma 88, 90+5 penalti / Davida 30 penalti);

Olympique Lyon – Olympiacos Pireu 2-0 (Cherki 65, Benrahma 71)

Afla mai multe despre: frankfurtfcsb