Robert Glinţă, medalie de argint la Europenele de înot! A fost doborât recordul mondial

Sporturi

Înotătorul român Robert Glinţă a obţinut medalia de argint la Campionatele Europene de la Glasgow în proba de 50 de metri spate.

Câştigătorul cursei a fost Kliment Kolesnikov, sportiv ce a doborât recordul mondial cu o sosire cronometrată exact la 24 de secunde. Recordul anterior era de 24,04 secunde şi fusese stabilit în 2009.

Glinţă (21 ani) impresionase la Glasgow încă de ieri, când a doborât de două ori recordul naţional în proba de 50 de metri spate. În serii a înregistrat un timp de 24,59 secunde, iar în semifinale şi-a îmbunătăţit timpul la 24,12 secunde.

Afla mai multe despre: robert glintacampionatul european de inot