România a fost învinsă de Cehia şi a ratat finala competiţiei la volei feminin din Golden League

Echipa națională

Naţionala de volei feminin a României a fost învinsă joi, la Prostejov, de reprezentativa Cehiei, scor 3-2, în manşa unică din semifinalele Golden League, şi a ratat astfel calificarea în finala competiţiei.

Scorul pe seturi a fost 25-22, 23-25, 25-22, 21-25, 15-11. În cealaltă semifinală se duelează, tot joi, Franţa şi Croaţia, iar câştigătoarea din această partidă va găzdui, duminică, finala Golden League.

Tricolorele s-au calificat în semifinale de pe primul loc al grupei C, după următoarele rezultate: 3-2 şi 1-3 cu Ucraina, 3-2 şi 3-0 cu Ungaria.

Iniţial a fost programat un sistem cu Turneu Final Four, în organizarea Ucrainei, dar situaţia războiului din ţara vecină a dus la schimbarea formatului, cu semifinale şi finală într-o singură manşă. Câştigătoarea Golden League va fi recompensată cu 125.000 euro, potrivit CEV.

La masculin, România va întâlni Ungaria în semifinalele Silver League, a doua competiţie similară a Europei, iar pentru celălalt loc în finala competiţiei se vor duela Finlanda şi Macedonia de Nord.

Semifinalele se vor disputa în 18 iunie, iar finalele pentru medalii în 19 iunie. Câştigătoarea Silver League va promova în Golden League.

Afla mai multe despre: românia-volei-goldean league