România a ratat finala pe echipe la Campionatul European de gimnastică, dar s-a calificat la Campionatul Mondial. Ana Bărbosu, locul 7 la individual-compus şi finalistă la bârnă şi sol

Gimnastică

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat, joi, pe locul 9 în calificări şi a ratat finala de sâmbătă a probei, dar a obţinut ”biletul” pentru Campionatul Mondial din acest an. La individual-compus, Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 7 şi este singura din delegaţia României care va evolua în finalele pe aparate - la bârnă şi sol.

Calificările senioarelor de joi au avut o triplă miză: medaliile la individual-compus, echipele calificate în finala de sâmbătă şi sportivele calificate în finalele pe aparate de duminică, ultima zi a competiţiei.

Mai mult, o altă miză, probabil cea mai importantă, a fost calificarea la Campionatul Mondial de la Liverpool (29 octombrie - 6 noiembrie), acolo unde ajung primele 13 echipe clasate în concursul de joi, printre care se numără şi România.

Echipa tricolorelor s-a clasat pe locul 9, fix sub linia de finală europeană, cu un total de 152.063 puncte, iar în noiembrie va avea şansa să lupte pentru una din cele trei medalii mondiale, perfromanţă care ar aduce automat şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.

În subdiviziunea a III-a, gimnastele tricolore au obţinut următoarele note:

Sărituri: Andreea Preda 12.600, Antonia Duţă 12.500, Ana Bărbosu 12.733, Silviana Sfiringu 12.866;

Paralele: Andreea Preda 12.100, Antonia Duţă 12.400, Ana Bărbosu 13.500, Silviana Sfiringu 11.133;

Bârnă: Andreea Preda 12.466, Antonia Duţă 11.066, Ana Bărbosu 13.233, Silviana Sfiringu 12.533;

Sol: Andreea Preda 12.733, Antonia Duţă 11.333, Ana Bărbosu 13.266, Silviana Sfiringu 10.066.

La individual-compus, Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 7 (53.032 puncte).

De asemenea, tot ea este singura gimnastă tricoloră care va evolua într-o finală pe aparate, la bârnă, calificată de pe primul loc, şi la sol.

Programul competiţiei în continuare este: 12 august - calificări junioare, cu punctaje care contează şi în clasamentele finale la echipe şi individual-compus; 13 august - finala pe echipe senioare; 14 august - finale aparate la junioare şi senioare.

La CE de la Munchen s-au înscris 147 de gimnaste la senioare şi 112 la junioare, din 37 de ţări.

Afla mai multe despre: gimnastica