România a ratat incredibil calificarea în grupele principale ale Campionatului Mondial U20

Handbal

Selecţionata României a ratat incredibil calificarea în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 din Slovenia, după ce a fost învinsă de echipa Cehiei cu scorul de 32-25 (14-14), sâmbătă, la Celje, în ultimul său meci din Grupa E.

După 26-23 cu Angola şi 29-20 cu Lituania, România era ca şi calificată în grupele principale, însă a pierdut categoric în faţa Cehiei şi diferenţa s-a făcut la golaveraj într-o grupă în care primele trei clasate au acumulat câte patru puncte.

La pauză, scorul a fost egal, 14-14, dar tricolorele au dezamăgit teribil în repriza secundă, cedată la o diferenţă de şapte goluri.

Pentru echipa antrenată de Horaţiu Paşca au marcat Bianca Andreea Ţîrle 5 goluri, Alexandra Gabriela Dumitraşcu 4, Alicia Maria Gogîrlă 4, Ioana Rebeca Necula 4, Andreea Alexandra Coman 2, Angela Ştefania Stoica 2, Mihaela Andreea Mihai 2, Maria Diana Lixăndroiu 1, Sarah Aida Darie 1.

Golurile învingătoarelor au fost reuşite de Charlotte Cholevova 8, Klara Kubalkova 4, Michaela Smijova 4, Michaela Dankova 3, Natalie Kuxova 3, Monika Machacova 2, Lucie Drozdova 2, Tereza Vostarkova 2, Barbora Kroftova 2, Anezka Fararova 1, Nikola Melicharova 1.

România va evolua în turneul pentru locurile 17-32, Cupa Preşedintelui, fiind în grupa a treia, alături de Mexic (27 iunie), Chile (29 iunie) şi Lituania.

Afla mai multe despre: handbal