România, locul 3 în clasamentul pe naţiuni la Europenele de nataţie pentru juniori

Alte sporturi

România a încheiat Campionatul European de nataţie pentru juniori, de la Otopeni, pe locul trei în clasamentul pe naţiuni, cu nouă medalii.

David Popovici a cucerit cinci medalii, 4 AUR, la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, ştafetă 4x100 m liber şi 1 ARGINT, la ştafeta mixtă 4x100 m liber, iar ambiţiosul Vlad Stancu şi-a adjudecat 4 medalii - 2 AUR la 1500 m liber şi ştafeta masculină 4x100 m liber şi 2 ARGINT la 400 şi 800 m liber.

La finalul competiţiei de înot, David Popovici şi Mary Ambree Moluh (Franţa) au fost desemnaţi cei mai buni sportivi de la Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, pe baza unui punctaj întocmit pe baza celor mai bune performanţe înregistrate în competiţie, notează COSR.

David Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte în clasament, fiind urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) şi de italianul Lorenzo Galossi (897).

- Bianca Costea la 50 m liber

- 2 medalii Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.

În clasamentul final, pe medalii, România s-a clasat pe locul 3, după Ungaria, primul loc cu 14 medalii (6-5-3), şi Polonia 16 (5-4-7).

• 25 de ţări dintre cele 42 de participante au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Afla mai multe despre: înotromania