Românii fac legea în Ungaria. Robert Glinţă, în finala de 100 de metri spate, la Campionatul Mondial de la Budapesta

Sporturi

Sportivul Robert Glinţă s-a calificat, duminică, în finala probei de 100 de metri spate, la Campionatul Mondial de la Budapesta.

Înotând în semifinala a doua, sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 53.00 secunde şi şi-a câştigat astfel locul în ultimul act al probei de 100 de metri spate.

Timpul lui Robert Glinţă este al optulea al semifinalelor.

Finala este programată luni, 20 iunie 2022, de la ora 20:00, ora României.

Tot astăzi, David Popovici a obţinut şi el calificarea în faza semifinalelor la proba 200 de metri liber cu primul timp din serii la Campionatul Mondial de nataţie de la Budapesta.

Pentru accederea în finală, înotătorul de 17 ani va concura în această seară, de la ora 20:14 şi 20:20, ora României.

Budapesta găzduieşte, în perioada 18 iunie – 3 iulie 2022, întrecerile Campionatului Mondial de nataţie pentru seniori, competiţie la care România este reprezentată de patru sportivi. Pe lângă Robert Glinţă şi David Popovici, mai paricipă Constantin Popovici şi Angelica Muscalu.

Afla mai multe despre: glintainot