La mai bine de patru ani de la începutul invaziei pe scară largă a Rusiei în Ucraina, Rusia va fi autorizată pentru prima dată să revină într-o competiţie pentru juniori organizată de FIFA, potrivit unui comunicat publicat joi.
Forul mondial al fotbalului a anunţat că noul Festival U-15, care va avea loc în Azerbaidjan în perioada 22-31 octombrie, va fi deschis „tuturor asociaţiilor membre ale FIFA”.
Deşi echipele naţionale ruseşti şi cluburile sale sunt excluse din competiţiile internaţionale din 2022, în urma unei decizii comune – şi extrem de rare – a FIFA şi a UEFA, federaţia rusă nu a fost niciodată suspendată.
Acest turneu „este deschis tuturor asociaţiilor membre ale FIFA”, a confirmat un purtător de cuvânt al organizaţiei pentru AFP, fără să menţioneze în mod direct participarea Rusiei. Acesta a precizat că formatul competiţiei şi detaliile privind participantele vor fi stabilite ulterior.
- Aplicaţia Orange Sport este gratuită şi poate fi descărcată din Google Play şi App Store.
Această decizie reprezintă „un pas important către revenirea echipelor din Rusia în sportul internaţional”, a transmis într-un comunicat publicat pe reţelele sociale ministrul rus al Sportului, Mihail Degtiariov. El şi-a exprimat speranţa că acesta va fi „un prim pas către o revenire completă” a echipelor şi selecţionatelor ruse în competiţiile internaţionale.
- Vrei să vezi cele mai tari competiții sportive, oriunde ai fi? Ia-ți oferta Orange Love pentru fibră și TV.
Această reintegrare face parte din procesul de revenire treptată a sportivilor ruşi şi belaruşi, sancţionaţi din 2022. În luna mai, Comitetul Olimpic Internaţional (COI) a recomandat ridicarea restricţiilor impuse sportivilor belaruşi. Aceştia vor putea concura cu imnul şi steagul naţional şi vor putea participa din nou la sporturile de echipă. În acelaşi timp, COI a recomandat menţinerea restricţiilor pentru sportivii ruşi.
După excluderea din februarie 2022, sportivii ruşi au revenit în competiţii sub steag neutru în martie 2023, în anumite condiţii: să participe doar la probe individuale, să nu fi susţinut activ războiul din Ucraina şi să nu aibă contracte cu armata sau serviciile de securitate.
O reintegrare treptată a sportivilor ruşi şi belaruşi
Cu toate acestea, mai multe federaţii internaţionale s-au îndepărtat de recomandările CIO şi au permis atât sportivilor ruşi, cât şi celor belaruşi să utilizeze din nou culorile naţionale şi imnul. Printre acestea se numără federaţiile de gimnastică, judo şi înot.
În ceea ce priveşte competiţiile de juniori, un Summit Olimpic care a reunit CIO şi reprezentanţi ai federaţiilor internaţionale s-a pronunţat, în decembrie anul trecut, în favoarea reintegrării sportivilor din cele două ţări, cu imn şi steag.
În 2023, UEFA a încercat pentru prima dată să readmită echipele de juniori din Rusia în competiţiile europene de fotbal, fără steag, imn şi echipamente oficiale, din dorinţa de a nu le „pedepsi” pentru „fapte pentru care responsabilitatea revine exclusiv adulţilor”.
Totuşi, forul a renunţat la această iniţiativă după ameninţările cu boicotul formulate de Ucraina, precum şi de federaţiile din Anglia, Polonia, Letonia, Lituania, Suedia, Danemarca, Finlanda, Irlanda, Norvegia şi România.
Afla mai multe despre: fotbal rusia


.webp)




