Sabrina Voinea-Maneca, noua gimnastă de AUR a României! A cucerit medalia de aur la Cupa Mondială din Qatar

Gimnastică

Gimnasta română Sabrina Voinea-Maneca (15 ani) a reuşit să cucerească, sâmbătă, medalia de aur la Cupa Mondială din Qatar, la bârnă!

Aflată la primul concurs la senioare, Sabrina Voinea-Maneca a reuşit să producă marea surpriză, sâmbătă, la bârnă, cu o evoluţie fantastică, notată cu 13.766: dificultate - 6, execuţie - 7.766.

• Argint pentru Anna Lashchevska ( Ucraina-13.333), bronz pentru  Emma Leonie Malewski (Germania - 13.233).

Tot sâmbătă, sportiva originară din Constanţa va evolua şi-n finala la sol, unde are şanse la o nouă medalie!

• Vineri, Sabrina a terminat doar pe locul 5 în finala de la sărituri, cu 12.466. Coline Devillard (Fra) a luat aur. Camille Rasmussen (Danemarca) argint şi Oksana Chusovitina (47 de ani, Uzbekistan) bronz.

Sabrina face parte din programul “Ţară, ţară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang şi de Octavian Belu şi finanţat de OMV Petrom, şi este antrenată de mama sa, Camelia Voinea - vicecampioană olimpică la Seul, în 1988.

• Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

Afla mai multe despre: sabrina maneca-voineagimnastica