You are here:

Scandal la Germania. ”Mă enervează cel mai mult”. Supărat de eşecul cu Ecuador, Kimmich a răbufnit şi l-a contrazis pe Nagelsmann

Scandal la Germania. ”Mă enervează cel mai mult”. Supărat de eşecul cu Ecuador, Kimmich a răbufnit şi l-a contrazis pe Nagelsmann

Cupa Mondială

Comentarii

Jucătorul naţionalei Germaniei, Joshua Kimmich (31 de ani), a tras concluziile după eşecul suferit cu Ecuador la Cupa Mondială 2026.

”Mă enervează cel mai mult”. Kimmich a răbufnit după ce Germania a fost învinsă de Ecuador: ”Se putea observa”

Germania a pierdut cu Ecuador, scor 1-2, în ultima etapă din grupa E a Cupei Mondiale. Cu toate că s-a calificat în 16-imi de pe primul loc, naţionala germană a primit critici dure după eşecul cu sud-americanii.

Chiar unul dintre cei mai importanţi jucători ai nemţilor, Joshua Kimmich, a avut un discurs cu multe reproşuri la adresa echipei, în care a acuzat implicarea unor colegi şi discursul selecţionerului Julian Nagelsmann.

”Ceea ce mă enervează cel mai mult este că am avut sentimentul că adversarul a vrut să câştige mai mult decât noi. Că adversarul, indiferent de circumstanţe, este mai agresiv şi joacă mai mult pentru victorie decât ne dorim noi.

Se putea observa că adversarul trebuia să câştige meciul, voia să câştige meciul. Cu siguranţă, mai mult decât am făcut-o noi astăzi”, a declarat Kimmich, după meci.

Julian Nagelsmann a fost întrebat de un reporter despre atitudinea jucătorilor săi, la care selecţionerul a răspuns tranşant: ”Vă rog să încetaţi cu prostiile astea, sincer. Ecuadorienii şi-au asumat mai multe riscuri în anumite situaţii.

E adevărat că am făcut un alt gen de schimbări decât aş fi făcut dacă am mai fi avut nevoie de-un gol. Dar nu pot spune că vreun jucător nu a dat totul. Este mult prea simplist”.

Neuer, la rândul său, a fost de acord cu selecţionerul său: ”Presiunea era asupra ecuadorienilor. Ne asigurasem deja primul loc în grupă. Cu toate acestea, este un meci de Cupă Mondială şi vrem să câştigăm fiecare meci. Nu am jucat cel mai bine astăzi, dar nu pot acuza pe nimeni că nu a dat totul”.

Germania va juca în „16”-imi luni, iar Kimmich cere o analiză a jocului cu Ecuador, pentru a vedea unde s-a greşit şi ce este de făcut. ”Mai întâi, trebuie să analizăm jocul şi să abordăm lucrurile pe care nu le-am făcut bine. Antrenorul va face cu siguranţă asta”, a completat portarul veteren.

Afla mai multe despre: cm 2026germaniajoshua kimmich 

viewscnt
Articole similare