Selecţionerul Austriei, Ralf Rangnick, a tras concluzii dure după eşecul suferit de naţionala sa contra Argentinei, la Cupa Mondială 2026.
Rangnick, reacţie după eşecul cu Argentina
Argentina a învins-o pe Austria, scor 2-0, în etapa a doua din Grupa J de la Cupa Mondială 2026. Lionel Messi a marcat cele două goluri ale meciului, în minutele 39 şi 90+5, dar a ratat şi un penalty, în minutul 9.
La finalul meciului, Ralf Rangnick s-a arătat foarte deranjat de arbitraj şi a reclamat faptul că primul gol al argentinienilor a fost precedat de un fault clar asupra lui Xaver Schlager şi nu înţelege de ce arbitrii VAR nu au intervenit.
De asemenea, selecţionerul Austriei a vorbit şi despre jocul făcut de echipa sa, unul care l-a mulţumit în mare parte din partidă, chiar dacă nu i-au plăcut erorile comise la al doilea gol primit europeni.
- Aplicaţia Orange Sport este gratuită şi poate fi descărcată din Google Play şi App Store.
”Pot repeta de câteva ori ceea ce nu înţeleg. Dacă am opţiunea VAR, de ce nu o folosesc? Este un fault clar asupra lui Xaver Schlager. Dar, din păcate, nu a avut curajul să-i spună arbitrului. Este foarte greu de înţeles.
- Vrei să vezi cele mai tari competiții sportive, oriunde ai fi? Ia-ți oferta Orange Love pentru fibră și TV.
Am fost unul dintre primii antrenori, sunt 15 ani deja, care a pledat pentru utilizarea acestei tehnologii. Dar atunci trebuie să o folosesc. Aş zice că cel puţin 80% dintre voi, care vă uitaţi din nou la această scenă, aţi spune că este un fault clar.
La primul gol, mi-ar fi plăcut ca arbitrul să facă exact ceea ce a făcut înaintea penalty-ului acordat Argentinei, cel ratat de Messi. Să revizuiască faza. Dacă ar fi făcut asta, toată lumea ar fi văzut faultul asupra lui Schlager. Aceasta este o problemă clară pe care o avem acum.
Sunt foarte mulţumit de prestaţia din anumite perioade lungi din meci. Ne-am descurcat bine atât cu, cât şi fără minge. Cred că timp de 60 sau 65 de minute am simţit că deţinem cu adevărat controlul asupra jocului.
În retrospectivă, două lucruri mă deranjează. În primul rând, faultul asupra lui Xaver Schlager care nu a fost acordat înainte de 0-1 şi, în al doilea rând, propriile noastre decizii înainte de 2-0.
Am avut trei ocazii să centrăm în careul advers cu un minut rămas de jucat şi, din păcate, nu am făcut-o. În al treilea rând, a fost cea mai proastă opţiune posibilă să şutăm direct spre adversar şi să le oferim o altă oportunitate de contraatac.
De aceea sunt deranjat de al doilea gol, noi am fost parţial de vină pentru acesta. Dar, per total, am fost mulţumit de prestaţie”, a declarat Rangnick, după meci.
De asemenea, tehnicianul Austriei a recunoscut măreţia lui Lionel Messi, care continuă să impresioneze lumea fotbalului mondial inclusiv în pragul împlinirii vârstei de 39 de ani.
”Ăsta e Lionel Messi. Nu are nevoie de multe şanse pentru a decide rezultatul unui meci. Când cineva, la 39 de ani (n.r. îi va împlini miercuri), marchează două goluri şi acum are cinci în două meciuri, face toată diferenţa. Ştiam deja că Lionel Messi este cel mai bun jucător care a trăit vreodată. Şi a arătat-o din nou acum”, a adăugat Rangnick.
- Citește și
- Un nume cu greutate, favorit să preia naţionala Italiei. Cine poate fi salvatorul Squadrei Azzurra
- "Probabil ne vor învinge, probabil vor câştiga tot turneul". Haaland şochează înaintea meciului cu Franţa
- Bombă pe piaţa transferurilor! Julian Alvarez şi-a cerut plecarea de la Atletico Madrid: ”Vreau să-mi realizez visul”
Afla mai multe despre: cm 2026, rapf rangnick, austria


.webp)




