SCM Rm. Vâlcea - Herning, scor 33-39, în sferturile European League la handbal feminin

Handbal

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia daneză Herning Ikast Handbold, scor 39-33 (20-17), în manşa tur din sferturile de finală ale European League.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Glibko 9 goluri, pentru gazde, respectiv Friis 11, pentru Herning.

Partida retur va avea loc în 2 aprilie, în Danemarca, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica la Turneul Final Four.

Tot în turul sferturilor, Minaur Baia Mare a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia norvegiană Sola HK, scor 40-32 (18-14). Returul va avea loc în 3 aprilie, în deplasare.

În celelalte partide tur din sferturi: ES Besancon Feminin – SG BBM Bietigheim 23-29 (retur în 2 aprilie) şi Storhamar Handball Elite - Viborg HK 33-31 (3 aprilie).

Deţinătoarea trofeului, Nantes, a fost eliminată din grupa formaţiei Minaur Baia Mare.

Turneul Final Four va avea loc în 14-15 mai.

În sezonul anterior, Minaur s-a calificat la Turneul Final Four, pe care l-a încheiat pe locul 3.

Afla mai multe despre: ramnicu valceahandbalikasteuropean league