SCM Rm. Vâlcea, remiză cu Viborg HK şi calificare în sferturile European League la handbal feminin

Handbal

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a remizat duminică, pe teren propriu, cu formaţia daneză Viborg HK, scor 30-30 (14-15), şi este calificată, alături de daneze, în sferturile European League.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Gonzalez 7 şi Glibko 6 goluri, pentru SCM Râmnicu Vâlcea, respectiv Jorgensen 9, pentru Viborg.

În urma rezultatului, Viborg şi SCM Râmnicu Vâlcea au câte 7 puncte, pe primele două locuri ale clasamentului.

Tot duminică se joacă şi cealaltă partidă a etapei din grupa D, între Vaci NKSE - Chambray, ultimele clasate, care nu mai au şanse la sferturile de finală.

În primele partide din grupa D, formaţia vâlceană a obţinut rezultatele: 39-29 cu Vaci NKSE, 26-25 şi 32-27 cu Chambray.

SCM va juca următorul meci în 16 februarie, tot cu Viborg, restant din prima etapă.

Duminică va juca în grupele European League şi Minaur Baia Mare.

Afla mai multe despre: scm ramnicu valceahandbal