”Se duce bine sus de tot!”. U Cluj, laude la scenă deschisă ce a bătut-o pe Oţelul Galaţi

Echipa Universitatea Cluj a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a 13-a din Superligă.

Laude pentru U Cluj

La Cluj, după o primă repriză în care cel dintâi şut pe poartă a venit abia în minutul 42, de la Samuel Teles, partea secundă a fost mai disputată şi a adus golurile. Gazdele au primit penalti la un henţ al lui Zivulic şi după intervenţia VAR, iar Dan Nistor a deschis scorul transformând lovitura de pedeapsă în minutul 61.

După opt minute, clujenii au majorat diferenţa prin Mamdou Thiam, care a profitat de o minge respinsă de portarul Iustin Popescu şi a înscris cu capul. Oaspeţii au ratat o bună ocazie în minutul 90+2, când goalkeeperul clujean Gertmonas a scos şutul lui Răzvan Tănasă.

Universitatea Cluj s-a impus cu 2-0 şi a adus prima înfrângere pentru echipa lui Dorinel Munteanu în acest sezon de Superligă, „şepcile roşii” bifând prima victorie stagională după mai bine de o lună. În clasament clujenii sunt lideri, cu 26 de puncte, la cinci puncte de ocupanta locului secund, U Craiova (20 de puncte şi un meci mai puţin), în timp ce gălăţenii se află pe poziţia a treia, cu 19 puncte.

Emil Grădinescu şi Basarab Panduru au comentat, în direct la Prima Sport, prestaţia ardelenilor: ”Se duce bine sus de tot Clujul”.

Emil Grădinescu: ”Avea nevoie Clujul de victoria asta, era în fata unui posibil rival şi venea după 2 etape fără victorie. Clujul joacă foarte bine acasă. În rest, se duce bine sus de tot Clujul. Are şase puncte avans faţă de Craiova. Două puncte pe meci asta e de campioni, merge foarte bine U Cluj!

Basarab Panduru: ”Nu ştiu ce se întâmplă dacă nu era 11 ăla, acolo s-a rupt ceva. Dacă nu era.. nu ştiu, pentru că prima repriză a fost echilibrată. Penalty-ul ăla a întors totul în favozrea lui U Cluj”.

Au evoluat următoarele echipe:

• U CLUJ: Gertmonas - Boboc, Van Der Werff, I. Cristea, Lasure (Berto 46) – R. Silaghi (Blănuţă 46; Al. Bota 89), G. Simion, Bic, Chipciu – Nistor (Oaidă 90+3), M. Thiam (D. Codrea 80). ANTRENOR Ioan Ovidiu Sabău
  • OŢELUL GALAŢI: I. Popescu – D. Maftei (R. Tănasă 68), Zivulic, Stevanovic, Miguel Silva - Cisotti, Lameira, S. Teles (Adăscăliţei 68) – Maciel (M. Angha 78), Juric (N. Roşu 78), Al. Pop (Djuric 55). ANTRENOR Dorinel Munteanu

Afla mai multe despre: u clujoţelul galaţisabău