Se îngroaşă gluma la FCU Craiova! Nicolae Dică sună adunarea: ”Trebuie să ne trezim rapid!”

Fotbal

FCU 1948 Craiova a fost învinsă de Universitatea Cluj, scor 3-4 (0-1), vineri după-amiază, într-o partidă din etapa a 3-a a Superligii, ediţia 2023/2024.

Golurile clujenilor au fost marcate de către veteranii Dan Nistor (min. 37 şi 69) şi Alexandru Chipciu (min. 80 şi 87), în timp ce reuşitele oltenilor au fost semnate de către Aurelian Chiţu (min. 50 şi 60) şi Sekou Sidibe (min. 77).

Nicolae Dică, la finalul jocului: ”Primim goluri foarte uşor!”

După trei etape scurse, FCU Craiova, formaţie ce şi-a stabilit accederea în play-off, este pe penultima poziţie - 15, fără punct câştigat.

La finalul jocului, antrenorul celor de la FCU Craiova, Nicolae Dică, a tras un semnal de alarmă: le cere jucătorilor să se ”trezească” până nu va fi prea târziu.

Prima repriză a fost una în care am dominat. Îmi doresc ca jucătorii să aibă mai multe realizări. La primul lor şut pe poartă am primit gol.

În repriza a doua am intrat bine în joc. La 3-2 am transmis să fim agresivi, compacţi. Din păcate, am pierdut jocul. Am avut o atitudine ok, dar vreau mai mult. Vreau mai multă reacţie, după pierderea mingii.

Ofensiv, marcăm. Trebuie să acţionăm ca o echipă. Nu am reuşit să luăm nici măcar un punct. Primim goluri foarte uşor.

Am primit goluri foarte uşor. Trebuie să ne gândim ce avem de făcut pe viitor. Chipciu şi Nistor au fost jucătorii importanţi pentru ei.

Chiţu a marcat două goluri, nu e rolul lui acolo, dar a reuşit să marcheze.

Foarte puţin (n.r. - niciun punct în clasament). Trebuie să ne trezim rapid. Important e să analizăm ce am făcut greşit, ce am făcut bine.

A fost decizia mea să-l schimb pe Albu. Cred că am făcut-o bine.

Deocamdată rămâne (n.r. - Asamoah). Dacă va pleca, vom vedea”, a declarat Nicolae Dică, la finalul jocului cu Universitatea Cluj.

Afla mai multe despre: fcu craiova - u clujnicolae dica