Se poate şi fără Messi. Inter Miami a câştigat meciul cu Chicago Fire şi a urcat pe primul loc în Conferinţa de Est din MLS

Lionel Messi

Inter Miami, fără Lionel Messi, accidentat, a învins-o cu 2-1 pe Chicago Fire , sâmbătă, pe teren propriu, la Fort Lauderdale, şi şi-a consolidat poziţia de lider în Conferinţa de Est din MLS, echipa din Florida având cel mai bun bilanţ al campionatului.

Inter Miami a deschis scorul foarte devreme, în minutul 6, prin Matias Rojas. Rafael Czichos a egalat în minutul 73, însă după numai două minute fundaşul spaniol Jordi Alba, fost coleg al lui Messi la FC Barcelona, a adus victoria gazdelor.

Formaţia din Miami are acum 53 de puncte, după 16 succese, cinci remize şi patru înfrângeri. Ea este acum la 5 puncte de a doua clasată, FC Cincinnati, învinsă sâmbătă cu 3-1 în deplasare de New York Red Bulls.

Messi s-a accidentat la gleznă în finala Copei America, câştigată la sfârşitul săptămânii trecute de Argentina în faţa Columbiei (1-0 după prelungiri).