Serbia, noua campioană europeană la volei feminin

Sporturi

Naţionala de volei feminin a Serbiei a câştigat, la Baku, medalia de aur la Campionatul European, după ce a învins în finala competiţiei reprezentativa Olandei, cu scorul de 3-1. Medalia de bronz a fost câştigată de Turcia.

Scorul pe seturi a fost 25-20, 25-22, 18-25, 25-18, după 105 minute de joc. În semifinale, Olanda a eliminat Azerbaidjan, cu 3-2, iar Serbia a trecut de Turcia, cu 3-0.

Astfel, în finala pentru medalia de bronz, disputată tot duminică, s-a impus Turcia în faţa Azerbaidjan, cu scorul de 3-1.

Ineresant este că în finala pentru aurul continental a evoluat pentru Olanda şi Nikole Koolhass, componentă a echipei CSM Bucureşti.

Afla mai multe despre: serbiavoleicampionatul europeanbakuturciaolandacsm bucuresti