Simona Halep a abandonat meciul cu Anna Kalinskaia, din turul doi de la Washington

Simona Halep

Simona Halep, locul 16 mondial şi cap de serie numărul 3, a abandonat meciul cu rusoaica Anna Kalinskaia, locul 71 WTA. Halep a abandonat la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaică, după ce a acuzat o stare de rău.

Halep a început dezastruos meciul, fiind condusă cu 4-0, iar la 4-1 a chemat medicul, acuzând o stare de rău. La scorul de 4-3 pentru Kalinskaia, a fost rândul rusoaicei să solicite intervenţia medicului pentru o problemă la glezna dreaptă.

Simona Halep a reuşit să o egaleze pe Kalinskaia la 5, dar în cele din urmă a pierdut primul set, scor 5-7, după 55 de minute de joc. În setul doi, la scorul de 2-0 pentru Kalinskaia, Halep a cerut din nou intervenţia medicului, care i-a pus prosopul cu gheaţă în jurul gâtului şi i-a dat vitamine.

E a decis să abandoneze în cele din urmă, după 63 de minute de joc. La ora disputării meciului, la Washington erau 34 de grade Celsius şi umiditate foarte mare.

Pentru prezenţa în turul doi la Washington, Halep va primi 30 de puncte WTA şi 4.100 de dolari.

Afla mai multe despre: simona halep-tenis-washington