Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4. Halep îşi continuă parcursul bun şi ajunge pentru a treia oară în semifinale la Wimbledon!

Simona Halep

Simona Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, joacă astăzi pentru un loc în semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4

UPDATE 16:40 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4. Victorie Halep!

UPDATE 16:35 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 5-4. Anisimova revine în meci şi se apropie la doar un game. Echilibru în setul secund

UPDATE 16:26 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 5-1. Simona este la un game de calificarea în semifinale!

UPDATE 16:23 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 4-1. Simona işi continuă jocul bun şi se îndepărtează pe tabelă. Anisimova îşi loveşte geanta cu racheta, într-un prim semn de frustrare majoră.

UPDATE 16:21 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 3-1. Halep îşi face serviciul şi preia conducerea.

UPDATE 16:15 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 2-1. Simona preia conducerea în set!

UPDATE 16:13 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 1-1. Românca egalează rapid fără probleme!

UPDATE 16:10 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 0-1. Amanda Anisimova a început bine setul secund.

A început setul doi.

UPDATE 16:07 Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2. S-a terminat primul set. Simona îşi câştigă game-ul de serviciu şi îşi adjudecă primul set.

UPDATE 16:01 Simona Halep - Amanda Anisimova 5-2. Anisimova revine în game şi câştigă. 5-2 pentru Simona.

UPDATE 16:01 Simona Halep - Amanda Anisimova 5-1. Halep reuşeşte din nou game pe propria servă, în prelungiri. Continuă jocul bun.

UPDATE 15:53 Simona Halep - Amanda Anisimova 4-1. Halep face un nou break! Românca leagă break-urile, într-un start de meci în care a comis o sigură neforţată, în timp ce americanca a adunat 6.

UPDATE 15:48 Simona Halep - Amanda Anisimova 3-1. Simona consolidează break-ul. A câştigat un game complicat la serviciu.

UPDATE 15:41 Simona Halep - Amanda Anisimova 2-1. Break reuşit de româncă, primul din set. Conduce partida.

UPDATE 15:41 Simona Halep - Amanda Anisimova 1-1. Halep a reuşit un serviu bun şi a adus egalarea foarte repede.

UPDATE 15:38 Simona Halep - Amanda Anisimova 0-1. Game "alb" pentru americancă.

Halep va evolua pe terenul central, de la ora 15:30, în compania sportivei americane Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20.

Simona Halep şi Anisimova au mai fost adversare de trei ori: în 2019 şi în 2020 la Roland Garros (victorie Anisimova în 2019 şi victorie Halep în 2020) şi în 2022 în sferturi la Bad Homburg (victorie Halep).

Prin accederea în sferturile de finală la Wimbledon, Simona Halep şi-a asigurat un premiu de 310.000 de lire sterline. Jucătoarele calificate în semifinale îşi asigură un premiu de 535.000 de lire sterline.

Halep a câştigat turneul în 2019. Deţinătoarea trofeului este Ashleigh Barty.

Afla mai multe despre: simona halep