Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 3-6. Halep, OUT de la Wimbledon! Jucătoarea din Kazahstan a eliminat-o şi s-a calificat în finală pentru prima dată

Simona Halep

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a fost învinsă de Elena Rybakina (23 de ani, locul 23 WTA) în semifinalele Wimbledon 2022, scor 3-6, 3-6.

LIVETEXT Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 3-6

Update 19:03: Încă un game dominat de serviciul Elenei. Halep nu se regăseşte!

Update 18:57: Rybakina se apropie la două game-uri de prima finală de Grand Slam a carierei.

Update 18:45: Simona Halep recuperează din diferenţă după ce câştigă pe propriul serviciu.

Update 18:40: Halep a comis trei duble greşeli şi Rybakina ia primul game din setul secund.

A început setul secund.

Update 18:20: Nivelul de joc al jucătoarea din Kazahstan e confirmat de cele 9 lovituri direct câştigătoare reuşite până acum. S-a distanţat pe tabela şi a reuşit să câştige primul set, care a durat 38 de minute.

Update 18:05: Halep câştigă pe propriul serviciu la avantaje.

Update 17:59: Elena serveşte în continuare excelent. 0-3 pentru adversara Simonei.

Update 17:57: Adversara Simonei a început în forţă şi reuşeşte break-ul!

Update 17:53: Rybakina ia primul game al partidei.

A început partida!

Meciul va fi al doilea al zilei pe terenul central, după confruntarea dintre sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi germana Tatjana Maria, locul 103 WTA, programată la ora 15:30. Astfel, partida româncei este aşteptată să înceapă în jurul orei 17:00.

Simona Halep şi Elena Rybakina au mai fost adversare de trei ori: Halep s-a impus în 2020 la Dubai şi în 2021 la US Open, iar în 2019, la Wuhan, Rybakina a trecut în sferturi profitând de abandonul româncei.

Halep, victorie clară în sferturi la Wimbledon

Simona Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Wimbledon.

Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute.

Jucătoarele calificate în semifinale îşi asigură un premiu de 535.000 de lire sterline.

Halep a câştigat turneul în 2019. Deţinătoarea trofeului este Ashleigh Barty.

Afla mai multe despre: tenissimona halep