Simona Halep joacă miercuri pentru semifinale pe terenul central la Wimbledon

Tenis

Simona Hale, locul 18 mondial şi cap de serie 16, joacă miercuri pentru semifinale pe terenul central la Wimbledon.

Simona Halep va juca pe terenul central de la ora 15.30, contra Amandei Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20.

Halep şi Anisimova s-au mai întânit de s-au întâlnit de trei ori în circuitul WTA, iar jucătoarea din Constanţa conduce cu 2-1.

Prima reacţie a Simonei Halep după calificarea în sferturi la Wimbledon

„Nu m-am gândit la acest lucru, că nu am pierdut set la actuala ediţie. Joc mai bine de la o zi la alta. De abia aştept următorul meci!

Mi-a fost dor să joc aici, au trecut trei ani. Este ceva special pentru mine. Este un teren nemaipomenit şi e o plăcere să joc aici.

Am mai jucat împotriva Paulei, ştiam că este o adversară periculoasă, dar eu m-am simţit bine pe teren”, a declarat Simona Halep.

Simona Halep, victorie entuziasmantă la Wimbledon. A trecut de numărul 4 mondial

Simona Halep, locul 18 mondial şi favorită 16, a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa numărului 4 mondial, spaniola Paula Badosa.

Simona s-a impus în primul set, scor 6-1, după doar 26 de minute.

Românca a câştigat şi setul doi cu 6-2, iar meciul s-a încheiat după 59 de minute.

Afla mai multe despre: simona halep