Simona Halep - Magdalena Frech 6-4, 6-1. Calificare în optimi la Wimbledon 2022 pentru campioana din 2019. Pe cine va înfrunta românca

Simona Halep

Simona Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, s-a calificat, sâmbătă, în optimi la Wimbledon.

UPDATE: Sportiva spaniolă Paula Badosa, locul 4 WTA şi favorită 4, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, fază în care o va întâlni pe Simona Halep.

Badosa a trecut în turul trei de Petra Kvitova (Cehia), locul 26 WTA şi cap de serie 25, scor 7-5, 7-6 (4).

Simona Halep, locul 18 WTA, a trecut în turul trei de Magdalena Frech, din Polonia, locul 92 mondial, scor 6-4, 6-1.

Paula Badosa şi Simona Halep au mai fost adversare o singură dată, tot în 2022, la Madrid, când învingătoare a fost românca.

Simona Halep a învins-o pe Magdalena Frech (locul 92 WTA), scor 6-4, 6-1, în turul al treilea la Wimbledon şi s-a calificat în runda următoare, cea a optimilor.

Meciul a durat o oră şi opt minute. Românca a dominat meciul deşi a avut 18 erori neforţate faţă de numai 13 ale polonezei, dar procentele la punctele câştigate cu primul şi al doilea serviciu au fost net superioare adversarei sale.

Campioană în 2019 pe iarba londoneză, Halep este pentru a cincea oară în optimi la Wimbledon, unde o va întâlni pe câştigătoarea dintre Petra Kvitova ori Paula Badosa.

“A fost un meci bun, mereu este dificil să joci pe iarbă. Mă bucur că m-am calificat, mă bucur de fiecare zi. Am amintiri atât de frumoase de aici. Mă ajută asta, îmi oferă încredere. Dar toate adversarele sunt greu de învins. Iau fiecare meci în parte şi fac tot ce pot.

Mă aştept să câştig toate meciurile şi în săptămâna a doua (râde). Abia aştept meciurile şi publicul care crează această atmosferă deosebită”, a declarat Simona Halep după ce a trecut de Frech.

Pentru calificarea în optimi, jucătoarea de 30 de ani va primi un premiu în valoare de 233.000 de dolari.

Simona Halep - Magdalena Frech 6-4, 6-1, în optimi la Wimbledon

Update 6-4, 6-1. Halep este în optimi la Wimbledon. Românca face încă un break şi se impunde facil în setul al doilea în faţa polonezei de 24 de ani.

Update 6-4, 5-1. Halep serveşte foarte bine şi ajunge la un singur game de victorie.

Update 6-4, 4-1. Halep este de neoprit. Reuşeşte un nou break şi este aproape de a se califica în optimi pe iarba de la Londra.

Update 6-4, 3-1. Halep se distanţează la două game-uri de adversara sa.

Update 6-4, 2-1. Halep preia din nou conducerea, cu un nou break.

Update 6-4, 1-1. Frech reuşeşte şi ea break-ul şi egalează la 1.

Update 6-1, 1-0. Setul doi a început exact ca primul, cu un break reuşit de Halep.

Update 6-4. Halep câştigă primul set, pe propriul serviciu.

Update 5-4. Frech recuperează şi se apropie la un singur game de Halep.

Update 5-3. Frech continuă forma bună şi câştigă primul game pe serviciul adversarei.

Update 5-2. Frech reuşeşte un game la 0.

Update 5-1. Halep face încă un game.

Update 4-1. Frech punctează şi ea pe tabelă. A reuşit primul game.

Update 4-0. Halep îşi continuă forma excelentă şi reuşeşte încă un break.

Update 3-0. Halep face încă un break.

Update 2-0. Halep îşi face bine serviciul.

Update 1-0. Halep face break, la 15, chiar în deschiderea meciului.

Update. A început partida.

Halep va evolua în al treilea meci de pe terenul doi, în jurul orei 17:00, contra polonezei Magdalena Frech, locul 92 mondial.

Partidele de pe terenul doi încep la ora 13.00.

Simona Halep şi Magdalena Frech s-au mai înfruntat de două ori în circuitul WTA, iar românca s-a impus de fiecare dată.

Afla mai multe despre: simona halep