Slovacia a eliminat SUA în sferturile de finală ale turneului olimpic de hochei pe gheaţă

Jocurile olimpice

Slovacia a învins-o, miercuri, cu scorul de 3-2 după executarea loviturilor de departajare, pe reprezentativa SUA, în sferturile de finală ale turneului olimpic de hochei pe gheaţă de la Beijing.

Americanii au condus cu 2-1 până aproape de final (Abruzzese '19.14, Hentges '28.56 / Slafkovsky '11.45), dar Marek Hivik a egalat când mai erau de jucat 43,7 secunde din meci.

În cele două reprize de prelungiri, scorul a rămas nemodificat, 2-2. La loviturile de departajare, americanii au ratat toate execuţiile, în timp ce de la slovaci a înscris Peter Cehlarik.

SUA, dublă campioană olimpică, a mers la JO de la Beijing fără jucătorii care evoluează NHL. Au fost convocaţi, în schimb, hocheişti din campioantul universitar.

Într-un alt meci din sferturi, Rusia (ROC) a învins, cu scorul de 3-1, Danemarca.

Miercuri, se mai dispută jocurile Finlanda - Elveţia şi Suedia - Canada.

În semifinale, Slovacia va evolua cu Finlanda sau cu Elveţia, iar Rusia cu Suedia ori cu reprezentativa Canadei.

Afla mai multe despre: slovacia