Şoc în tenisul mondial! Număr 80 ATP se retrage la doar 24 de ani, după ce ”driblat” trei teste doping şi a fost suspendat

Tenis

Jucătorul suedez de tenis Mikael Ymer, numărul 80 ATP, a decis să se retragă din activitate la doar 24 de ani.

Scandinavul evoluase ultima dată la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, din acest sezon, în luna iulie.

Mikael Ymer, cu ”musca pe căciulă”?

Pe iarba londoneză, Mikael Ymer a făcut un turneu foarte bun. În primul tur, Ymer l-a învins pe slovacul Alex Molcan, scor 6-3, 6-3, 6-4.

În turul secund, suedezul avea să dea lovitura: l-a eliminat pe favoritul numărul 9 al turneului, americanul Taylor Fritz, scor 3-6, 2-6, 6-3, 6-4, 6-2.

În turul trei, Ymer pierdea surprinzător în faţa columbianului Daniel Galan, scor 2-6, 7-6, 6-7, 6-3, 1-6.

Cel mai bun jucător suedez al momentului a fost suspendat 18 luni, recent, de către ITF, după ce a refuzat să se prezinte la trei teste doping.

• Ymer ar fi omis testele doping în luna ianuarie a anului 2022, însă a fost nevoie de mai bine de un an pentru a se oferi verdictul final.

Vineri, Ymer a anunţat prin intermediul reţelelor sociale că se retrage din activitate.

Cea mai bună clasare din cariera lui Ymer a fost locul 50 ATP, înregistrat în aprilie 2023.

Ymer a adunat din tenis aproximativ 2,4 milioane de dolari, fără a câştiga vreun turneul ATP de simplu.

Afla mai multe despre: mikael ymersuedia