Sorana Cîrstea a fost învinsă în optimi la Roland Garros de Tamara Zidansek

Tenis

Sorana Cîrstea a fost eliminată de slovena Tamara Zidansek în optimile de finală de la Roland Garros, scor 6-7(4), 1-6.

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 54 WTA, a fost eliminată, duminică, în optimile turneului de grand slam de la Roland Garros.

Cîrstea a fost învinsă de slovena Tamara Zidansek, numărul 85 mondial, scor 7-6 (4), 6-1, într-o oră şi 26 de minute.

Pentru participarea în optimi, Sorana Cîrstea va primi 170.000 de euro şi 240 de puncte.

LIVE | Sorana Cîrstea - Tamara Zidansek 6-7, 1-6

Set Zidansek! Victorie pentru jucătoarea slovenă, după un set doi excelent.

Game Cîrstea, 1-5. Vine şi primul game pentru sportiva noastră în setul doi

Game Zidansek, 0-5. Setul doi se transformă într-un veritabil coşmar pentru sportiva noastră

Break Zidansek, 0-4: Din nou, Tamara Zidansek câştigă pe serviciul Soranei

Game Zidansek, 0-3: Setul doi continuă cum nu se poate mai prost pentru sportiva noastră

Break Zidansek, 0-2: Din păcate, Sorana nu reuşeşte să-şi revină după ce a pierdut primul set, iar slovena se desprinde şi în setul doi

Game Zidansek, 0-1: Tamara câştigă pe propriul serviciu şi începe bine şi acest set doi

13:11 Începe setul doi

Set Zidansek, 7-6. Sportiva slovenă se impune la tie-break. Nu a fost un set rău pentru Sorana, dar a lipsit lovitura decisivă în momentele decisive.

Game Zidansek, 6-6: Sorana duce din nou un serviciu al Tamarei la 40 egal şi caută lovitura decisivă prin care poate închide acest prim set. Poate cel mai echilibrat game al primului set îi aduce şi prima minge de set Soranei, pe care slovena o anulează. În cele din urmă, Zidansek câştigă şi duce setul în tiebreak

Game Cîrstea, 6-5: Foarte bun serviciul lui Sori. Fără emoţii, sportiva noastră face 6-5

Game Zidansek, 5-5: Slovena câştigă pe propriul serviciu

Game Cîrstea, 5-4: N-a fost uşor pentru Sori în acest game, deşi a condus clar la început. În cele din urmă şi-a concretizat serviciul şi dacă va reuşi un break în game-ul următor, poate câştiga setul 1

Game Zidansek, 4-4: Slovena îşi face serviciul şi egalează din nou situaţia

Game Cîrstea, 4-3: Serviciu excelent pentru Sorana, care câştigă din nou la 0

Game Zidansek, 3-3: Sorana duce game-ul la 40 egal, deşi a început ezitant pe serviciul adversarei sale. În cele din urmă, Zidansek face 3-3

Game Cîrstea, 3-2: Un nou serviciu bun pentru Sorana, care pare că şi-a echilibrat jocul atunci când serveşte. Sportiva noastră trece din nou în avantaj. A lovit bine, sigur şi la timp.

Game Zidansek, 2-2: Tamara îşi face serviciul. A servit bine şi a avut un ritm mai bun în acest game

Game Cîrstea, 2-1: Sportiva noastră serveşte excelent şi îşi adjudecă serviciul. Sorana închide game-ul câştigat la 0 cu un forehand de excepţie

Break Cîrstea, 1-1: Sorana revine şi se impune pe serviciul adversarei. Cîrstea a returnat agresiv şi nu i-a dat nicio şansă jucătoarei din Slovenia

Break Zidansek, 0-1: Zidansek câştigă pe serviciul Soranei şi începe în forţă acest meci

12:05: Start în primul set: Sorana Cîrstea are serviciul

12:00 Ne pregătim de startul meciului dintre Sorana Cîrstea şi Tamara Zidansek

Sorana Cîrstea este la un pas de calificarea în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros 2021. Adversara româncei din faza optimilor este Tamara Zidansek, sportivă care a bifat deja cea mai bună performanţă a ei la un turneu de Grand Slam.

Sorana Cîrstea - Tamara Zidansek, LIVE TEXT, de la ora 12:00. Cine este adversara Soranei din optimi

Jucătoarea slovenă, Tamara Zidansek (23 de ani) este următorul adversar al Soranei Cîrstea în optimile turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Născută la Postojna, slovena locuieşte la Doha, în Qatar, Are 1.68 înălţime şi este o jucătoare de mâna dreaptă, care se bazează pe jocul de backhand. În cariera sa, Tamara Zidansek a câştigat până acum 1.1 milioane de dolari din tenis şi a cucerit două titluri WTA şi alte 17 în turneele ITF.

Cea mai bună clasare din carieră a fost locul 56 în iulie 2019, în timp ce în prezent este numărul 85 în lume. Se află la cel mai bun rezultat din carieră la Roland Garros, în timp ce la celelalte turnee de Grand Slam nu a trecut de turul doi.

Este a doua cea mai bine cotată a Sloveniei, după Polona Hercog şi a lucrat în cariera sa cu Zoran Krajnc.

Afla mai multe despre: sorana cîrsteatamara zidansek