Sorana Cîrstea, eşec dramatic în faţa campioanei olimpice. Românca, învinsă de Belinda Bencic după ce a avut 6-3, 5-3

Tenis

Sorana Cîrstea a suferit o înfrângere dureroasă în turul al treilea de la US Open, după ce a fost la un pas de victorie în setul secund.

Sorana Cîrstea, eşec dramatic în faţa campioanei olimpice. Românca a fost învinsă de Belinda Bencic după ce a condus cu 6-3, 5-3

Sorana Cîrstea, locul 37 WTA, a ratat, joi, calificarea în turul trei al turneului de Grand Slam de la US Open, fiind învinsă în runda secundă de favorita 13, Belinda Bencic (Elveţia, 13 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-2.

Cîrstea a condus cu 5-3 în setul doi, pe care totuşi l-a cedat în favoarea adversarei, iar în actul al treilea a mai reuşit să obţină doar două game-uri.

Meciul de trei seturi dintre Cîrstea şi Bencic, campioana olimpică de la Tokyo, a durat două ore şi 27 de minute.

În runda următoare, Belinda Bencic o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Karolina Pliskova (Cehia, 22 WTA) şi Marie Bouzkova (Cehia, 41 WTA).

În primul tur al competiţiei de la Flushing Meadows, Sorana Cîrstea trecea în două seturi de jucătoarea germancă Laura Siegemund, cu scor identic 6-4, 6-4, după un meci de o oră şi 48 de minute.

Pentru parcursul de la US Open, Cîrstea va fi recompensatî cu un cec de 121.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: sorana cirsteaus open