Sorana Cîrstea şi Irina Begu, eliminate de la Indian Wells. România nu mai are nicio reprezentantă pe tabloul feminin

Tenis

Sorana Cîrstea şi Irina Begu au fost eliminate în turul al treilea de la Indian Wells.

Sorana Cîrstea, locul 40 WTA şi cap de serie numărul 32, a ratat calificarea în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells.

Ea a fost învinsă, duminică, în turul al treilea, cu scorul de 4-6, 6-4, 7-6 (3), de ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 4, după un meci care a durat două ore şi 33 de minute.

Cîrstea a condus cu 4-2 în decisiv, dar a fost egalată. Setul a ajuns în tie-break, câştigat de sportiva ucraineană. Sorana Cîrstea nu a ajuns niciodată în optimi la Indian Wells şi nici nu a învins-o pe Svitolina în circuitul WTA, scorul întâlnirilor directe fiind acum de 0-3.

Irina Begu, locul 61 WTA, a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, locul 44 WTA, care s-a impus cu scorul de 6-0, 6-2. Meciul a durat o oră şi 12 minute.

Calificarea în optimi este recompensată la competiţia americană cu un premiu de 92.000 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.

Jucătoarele eliminate în turul al treilea primesc un premiu de 51.895 de dolari şi 65 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: sorana cirsteairina begu