![Ce îl motivează pe David Popovici înainte de participarea la JO: “Am participat la prima Olimpiadă pentru experienţă. Acum privesc spre lucruri mai mari”](http://i0.1616.ro/media/541/2981/39566/21680871/1/david-popovici-jo.jpg?width=535&height=537)
David Popovici (19 ani) a declarat, pentru World Aquatics, că nu este principalul favorit la JO de la Paris, însă acest lucru îl motivează.
David Popovici (19 ani) a declarat, pentru World Aquatics, că nu este principalul favorit la JO de la Paris, însă acest lucru îl motivează.
Înotătorul român David Popovici, campionul european entitre la 100 m şi 200 m liber, s-a calificat în finala probei de 100 metri liber, marţi, la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad, cu cel mai bun timp din semifinale, 47 sec 82/100.
Înotătorul român David Popovici, care se pregăteşte pentru JO 2024, s-a impus cu uşurinţă în probele sale preferate de 100 m şi 200 m liber, cu prilejul unui concurs internaţional disputat în weekend la Anvers, Antwerp Diamond Speedo, la care au participat cu excepţia lui doar sportivi din Belgia şi Olanda.