”Sunt fericit”. Dan Petrescu s-a descătuşat după victoria împotriva FCSB-ului. Cum a explicat schimbarea lui Deac: ”Am vrut sânge proaspăt”

CFR Cluj

Formaţia CFR Cluj a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FCSB, într-un meci restant din etapa a noua a Superligii.

”Sunt fericit”. Dan Petrescu s-a descătuşat după victoria împotriva FCSB-ului. Cum a explicat schimbarea lui Deac: ”Vreau sânge proaspăt”

Partida ar fi trebuit să se dispute în septembrie, dar a fost amânată, cele două echipe fiind angrenate atunci în Conference League.

A marcat Janga, în minutul 69.

Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, a vorbit despre victoria obţinută în deplasare în derby-ul cu FCSB.

”E o victorie importantă, meritată. Nu tin minte în prima repriză ocazii a FCSB-ulul. Marţi la antrenament aveam doar doi fundaşi, nu ştiam ce să fac, am avut noroc cu staff-ul medical. Trebuie să o legăm cu o victorie şi marţi. Prima repriză parcă ne studiam, nu tin minte o ocazie mare nici de o parte nici de alta. A doua repriză am marcat. Cel mai important e rezultatul, îmi era frică pe final să nu vină golul egalizator.

(n.r. despre schimbarea lui Deac) M-am gândit să fie sânge proaspăt. Antrenori câteodată greşesc etc. Cipri face parte din lot şi e fericit. FCSB are un lot fantastic. În continuare o să fie greu. Fiecare echipă are nevoie de întăriri din iarna asta, inclusiv CFR. Mă bucur mult, mi-a fost teamă de meciul ăsta. Nu e uşor cu două zile înainte să vezi că ai doar două fundaşi. E o victorie foarte importantă, dar dacă nu o legăm cu victoria de marţi e degeaba. (n.r. despre scandările de pe Arena Naţională) Aici am crescut la clubul ăsta, tribuna s-a construit pe spatele meu, au venit la meci doar să mă injure, asta este...”, a declarat Petrescu după meci.

Au evoluat următoarele echipe:

• FCSB: A. Vlad – Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic – Oaidă (Radaslavescu ’78), Şut, Edjouma – Cordea (Coman ’66), Omrani (Miculescu ’46), Oct. Popescu. Antrenor: Leo Strizu
  • CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Bordeianu (Malele ’66), Boateng, Deac (Cvek ’65) – Yeboah (Roger ’81), Janga (Hoban ’87), Petrila (Birligea ’80). Antrenor: Dan Petrescu

Afla mai multe despre: cfr clujdan petrescufcsb