Tabloul complet al semifinalelor Cupei României, ediţia 2022/2023. Când sunt programate partidele

Cupa României

Sepsi şi CFR Cluj sunt ultimele două formaţi calificate în ”careul de aşi” al Cupei României, ediţia 2022/2023.

Joi după-amiază, Sepsi a dispus fără probleme de CS Mioveni, scor 4-1, la Sfântu Gheorghe.

Câteva ore mai târziu, CFR Cluj a trecut cu greu de FC Argeş, scor 1-0, graţie unui gol marcat de kosovarul Ermal Krasniqi, cu un minut înaintea intrării în prelungiri.

Aşadar, cele patru formaţii calificate în semifinalele Cupei României sunt: UTA Arad, U Cluj, Sepsi Sfântu Gheorghe şi CFR Cluj.

• Sepsi Sfântu Gheorghe este câştigătoarea en-titre a trofeului.

Tabloul complet al sferturilor de finală din Cupa României:

• UTA Arad - U Craiova 1948 1-0 (Postolachi 16)
  • Hermannstadt - U Cluj 1-2 (Alhassan 41/ Chipciu 51, Thiam 75)
  • Sepsi - Mioveni 4-1 (Gheorghe 54, Matei 69, 90, Tudorie 90+4/ Rădescu 75))
  • CFR Cluj - FC Argeş 1-0 (Krasniqi 89)

Tabloul semifinalelor din Cupa României:

Cele două partide vor avea loc în zilele de 26 şi 27 aprilie. Gazdele au fost stabilite prin tragere la sorţi, în momentul în care s-a realizat ţintarul programului eliminatoriu din ”optimi”.

• U Cluj - UTA Arad
  • Sepsi - CFR Cluj

Spre deosebire de ediţiile trecute ale Cupei României, partidele din semifinale se vor disputa într-o singură manşă.

Finala Cupei României, ediţia 2022/2023, se va disputa pe 24 mai, pe un stadion care va fi stabilit ulterior, în funcţie şi de echipele calificate.

Afla mai multe despre: sepsicfr clujuta aradu cluj