Tenis de masă | Echipa feminină a României s-a calificat în sferturi la Campionatul European

Echipa națională

Echipa feminină a României a trecut cu bine, joi, de prima provocare de pe tabloul principal la Campionatul European 2023, la Malmo, calificându-se în sferturile de finală după ce a învins Serbia, scor 3-1.

Îndrumate de antrenorii Viorel Filimon şi Mihaela Şteff, tricolorele au reuşit să gestioneze presiunea momentului contra Serbiei, mai ales după ce adversarele au egalat situaţia scorului după primele două întâlniri.

Andreea Dragoman, cu o victorie clară, şi Bernadette Szocs, printr-o revenire superbă contra celei mai bune adversare de azi, Sabina Surjan, au dus naţionala feminină mai aproape de topul european.

Desfăşurarea meciului România - Serbia, 3-1, din optimile de finală

Bernadette Szocs - Izabela Lupulesku 3-0 (11-4, 11-6, 11-9)

Elizabeta Samara - Sabina Surjan 0-3 (8-11, 11-13, 8-11)

Andreea Dragoman - Andrea Todorovic 3-0 (11-5, 11-5, 11-5)

Bernadette Szocs - Sabina Surjan 3-2 (10-12, 7-11, 11-8, 11-5, 11-5)

În sferturi, România va înfrunta Spania, vineri, de la 11:00.

Afla mai multe despre: campionatul europeantenis de masăserbianaţionala româniei