Toni Petrea a ajuns la 8 etape fără eşec! Cum a gestionat greva care a avut loc la Chindia: ”Am avut discuţii individuale cu jucătorii”

Chindia Targoviste

Formaţia Universitatea Craiova a remizat, marţi seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Chindia Târgovişte, într-un meci restant din etapa a şasea a Superligii.

Toni Petrea a tras concluzia după meciul cu Universitatea Craiova + Cum a gestionat greva Chindiei: ”Am avut discuţii individuale cu jucătorii”

Partida ar fi trebuit să se dispute în august, dar a fost amânată deoarece Universitatea Craiova era angrenată în Conference League. Oaspeţii au deschis scorul prin Creţu, în minutul 13. Gazdele au egalat în minutul 90, prin Popa.

În minutul 69, de la craioveni a fost eliminat Screciu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Toni Petrea, antrenorul echipei Chindia, a vorbit despre remiza de azi.

”Un meci disputat, frumos, cred eu. Mai ales în prima parte ca am avut iniţiativa. Am primit un gol care nu mă surprinde, am discutat despre calitatea jucătorilor de la Craiova, din păcate asta s-a întâmplat.

În repriza a doua am încercat să împingem putin jocul, dar pauza asta competiţională s-a văzut fără jocuri etc. E un punct pana la urmă câştigat de noi cu o echipă care se va lupta la titlu. Mă bucură rezultatul şi că au crezut pana la final, asta le-am şi spus după joc! Da la antrenamente încerc să le dau dorinţa de a juca, de a marca, de a nu ceda nicio minge. Mă bucur că au înţeles.

(n.r. despre grevă). Da, am avut discuţii cu ei, chiar şi individuale. Le-am explicat situaţia. Ei pana la urmă sunt jucători profesionişti, trebuie să îşi facă treaba. Dacă nu se antrenează mai rău şi-ar face lor şi echipei...

(n.r. clauză? Că sunteţi antrenorul momentului) Nu... nu (râde) Eu zic că sunt antrenori foarte buni care nu antrenează, multi cu licenţa PRO. Sunt colegi pe care îi apreciez foarte mult şi n-au echipă. (n.r. despre play off) Nu vreau să mă gândesc foarte departe, trebuie să le luăm pas cu pas... Vedem, luăm meci cu meci în parte şi vedem la finalul sezonului”, a declarat Toni Petrea după meci.

Echipele care au evoluat:

• Chindia Târgovişte: Căbuz - Căpuşă, Celea, E. Fernandez, A. Ioniţă – Passaglia (Cherchez ’79), Akhmatov (Vorobjovas ’46) – Neguţ (Cooper ’88), Popadiuc, Dumitraşcu (Grubac ’67) - D. Popa. Antrenor: Anton Petrea
  • Universitatea Craiova: Lazar – Martic (Mateiu ’79), Papp, Găman (Silva ’53), Screciu, Vătăjelu - Al. Creţu, Căpăţână, Nistor – Cîmpanu (Benga ’75), Rivaldinho (Ivan ’75). Antrenor: Mirel Rădoi

Afla mai multe despre: toni petrea