Toni Petrea e pe val. MM Stoica a intervenit: ”Eu mă gândesc la altceva”. A ridicat un semn de întrebare după Chindia - UTA | EXCLUSIV

Echipa Chindia Târgovişte a dispus vineri, pe teren propriu, de UTA Arad, scor 2-1, în primul meci al etapei a 24-a din Superligă.

Gazdele au deschis scorul la Ploieşti, în minutul 9, când Cooper a înscris cu un voleu din careu. Tot Cooper a reuşit să înscrie în minutul 26, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Arădenii au egalat în minutul 31, prin Ubbink, care, complet liber, a înscris cu un şut din careu, învingându-l pe Căbuz. În al doilea minut de prelungire al primei reprize şi UTA a avut un gol anulat, la Milosevic, pentru fault în atac.

Golul victoriei a venit de la căpitanul Chindiei, Neguţ. Acesta a trimis în plasă balonul respins de Iacob la şutul lui Marco Dulca şi târgoviştenii s-au impus cu 2-1.

MM Stoica, managerul general de la FCSB, a urmărit-o pe Chindia şi a avut doar cuvinte de laudă pentru parcursul echipei sub comanda lui Toni Petrea.

”La 1-1 nu ştiai, oricine putea să câştige. Înainte de primul gol, UTA a avut o ocazie monumentală. Eu mă gândesc la altceva, mă întreb altceva - unde era echipa asta dacă era Toni de la început? Daca ar avea un stadion şi dacă aveau conditii de antrenament? Pentru că nici asta nu au. Eu cred că stăteau bine, erau în play-off”, a declarat MM Stoica la Orange Sport.

”În primele 10 etape, fară Toni Petrea, Chindia face 3 puncte. În 14 etape, Chindia face 25 de puncte. Aveau înca 15 puncte în plus dacă era Petrea de la început”, a răspuns Dan Udrea, moderatorul emisiunii.

”Eu îl cunosc bine pe Toni Petrea, a fost un fotbalist bunicel. În cazul lui se face dreptate”, a conchis Cristi Costache.

Chindia este pe locul 10 în clasament, cu 26 de puncte, în timp ce UTA rămâne penultima, a 15-a, cu 21 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• CHINDIA: Căbuz - Căpuşă, Corinus (Orozco 46), Boldor, Ad. Ioniţă – Vorobjovas (Akhmatov 60), Dulca - Neguţ, Popadiuc (Dumitraşcu 46), D. Popa (S. Buş 84) – Cooper (C. Dinu 87). ANTRENOR: Anton Petrea
  • UTA: Iacob - Erico, Benga, Hoxhallari – Benzar (Vukcevic 82), Anton (Cascini 70), Batha, Ubbink, R. Pop (Marrone 82) – Milosevic (Keseru 70), Postolachi (Willie Barbosa 82). ANTRENOR: Laszlo Balint

Afla mai multe despre: toni petreachindia