Toni Petrea, pus pe treabă la Chindia! Cum vrea să o salveze de la retrogradare + Mesaj pentru jucători

Echipa Chindia Târgovişte a obţinut luni prima victorie din actualul sezon, scor 2-1, cu formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a 12-a din Superligă.

Pe teren propriu, la Ploieşti, Chindia a deschis scorul în minutul 15, prin Daniel Popa.

În prima repriză, arbitrul Lucian Rusandu a anulat două goluri în urma analizei VAR: în minutul 19 golul rapidistului Albu – pentru ofsaid, şi în minutul 33 golul târgovişteanului Popadiuc, tot pentru ofsaid. In repriza secundă, Chindia a marcat pentru 2-0 prin Neguţ, care a reluat în plasă o minge respinsă de portarul Moldovan.

Sefer a redus din diferenţă pentru Rapid, în minutul 59, dar Chindia a câştigat meciul obţinând prima victorie a sezonului în Superligă.

”E important că am debutat cu o victorie. Am suferit în repriza a doua, dar chiar şi aşa am reuşit să marcăm. Cred că prima repriză ne-a aparţinut în totalitate. Mă bucură faptul că jucătorii au stat foarte bine, au luptat până la ultima picătură. Consider că am meritat această victorie. Eu îmi văd de treabă, sunt la Chindia acum, vreau să ne salvăm de la retrogradare. Eu la fiecare joc încerc să le transmit jucătorilor să intre cu gândul la victorie. Acum este fotbal niciodată nu ştim ce se întâmplă, dar azi îi felicit pentru cum s-au prezentat. Eu zic că avem un lot foarte bun”, a declarat Toni Petrea după meci.

Au evoluat următoarele echipe:

CHINDIA: Căbuz - Căpuşă, Boldor, Boldor, Dumitraşcu (Fernandez 46) - Akhmatov, Vorobjovas (C. Dinu 46) - A. Şerban, Popadiuc (Passaglia 84), Neguţ (Chamed 90) - D. Popa (Grubac 78). ANTRENOR: Toni Petrea

RAPID: Moldovan – Onea (Fl. Ştefan 60), Săpunaru, P. Iacob, Jr. Morais – Crepulja (Emmers 71), Albu, Al. Ioniţă II (Luckassen 37) – Sefer (Pănoiu 71), Dugandzic, Costache (Papeau 37). ANTRENOR: Adrian Mutu

Afla mai multe despre: toni petrea