”Tot Sota şi Paraschiv aleargă!”. Măldărăşanu vrea mai mult de la jucătorii tineri de la Hermannstadt

Hermannstadt​

Formaţia FC Hermannstadt a încheiat la egalitate, luni, în deplasare, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, în etapa a XXIV-a a Superligii.

Reacţia lui Măldărăşanu după remiza cu Voluntari

Pentru FC hermannstadt a marcat Paraschiv, în minutul 31.

În minutul 90+7, arbitrul Szabolcs Kovacs a acordat penalti, după un fault al lui Găman asupra lui Dumiter. Decizia a fost luată după consultarea VAR. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Florea, în minutul 90+8.

Marius Măldărăşanu, antrenorul echipei FC Hermannstadt, a răbufnit la finalul partidei fiind nemulţumit de anumiţi jucători.

"Am făcut o greşeală mare în final şi am pierdut două puncte. Din păcate, este aceeaşi greşeală ca la Galaţi. Avem 5 jucători pe linia de fund, minge aruncată şi noi facem penalty. Nu am ce să le reproşez jucătorilor şi cât timp voi fi aici nu o să le spun nimic legat de asta.

Am văzut că sunt jucători tineri, dar de la noi tot Sota, tot Paraschiv aleargă. La Voluntari e Nemec, care la 38 de ani aleargă foarte mult. Consider că puteam avea mai multe puncte, dar am avut multe ratări.

Nu am profitat şi fotbalul ne-a pedepsit. Mergem mai departe, nu avem ce să facem. Pretenţiile au crescut datorită jucătorilor noştri, care au avut evoluţii bune", a spus Măldărăşanu.

Echipele care au evoluat:

FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Armaş, Aliji (Boboc - 74)- Cascini (Droppa - 59), Raţa - R. Popescu (D. Andrei - 84), A. Ciobanu (Florea - 59), Răduţ (Dumiter - 74)- Nemec. Antrenor: Nicolae Dică

FC Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Bejan, Opruţ (Medina - 79) - Sota, Murgia (Antoche - 86) - Balaure (N'Goma - 79), Biceanu (Stoica - 63), Jipa (Bucuroiu - 64) - D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Matricardi (40) / Florea (90+4)

Meciul a fost arbitrat de Szabolcs Kovacs, ajutat de Vasile Marinescu şi Stelian Slabu.

Rezervă a fost George Găman, iar în Camera VAR s-au aflat Sebastian Colţescu şi Alina Peşu.

Observatori au fost Adrian Comănescu şi Paul Mincu.

Afla mai multe despre: marius măldărăşanufc hermannstadtvoluntari