”U” Cluj - Hermannstadt 1-0. Victorie şi calificare dramatică pentru ”Şepcile roşii”! Trupa lui Sabău au marcat în prelungiri şi vor juca în semifinalele Cupei României

U Cluj

U Cluj primeşte a învins-o pe Hermannstadt, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinale Cupei României şi va înfrunta câştigătoarea partidei dintre Universitatea Craiova şi Oţelul Galaţi.

”U” Cluj - Hermannstadt 1-0 (Anselmo 90+3)

Echipele de start:

• U Cluj: Gertmonas - Oancea, Piţian, Thalisson, Roger - Bic, Simion, Nistor - Chipciu (cpt.), D. Popa, Rus
  • Rezerve: Gorcea - B. Mitrea, Techereş, Fossati, Doukoure, Silaghi, Anselmo, Tescan, Roguljic, V. Gheorghe
  • FC Hermannstadt: Căbuz - Butean, I. Stoica, Bejan, Opruţ - N'Goma, Sota, Murgia - I. Stoica, D. Paraschiv, Neguţ
  • Rezerve: Muţiu - Medina, Antoche, Biceanu, Oroian, Jipa, G. Iancu, Fonseca, Balaure

Min 90+4. Meciul s-a terminat, scor 1-0.

Min 90+3. GOOOOOOOOOOL ”U”! Anselmo trimite mingea în poartă din câţiva metri, după o intervenţie fabuloasă a lui Căbuz.

Min 90. Ocazie pentru ”U”! Anselmo ratează de puţin ţinta, cu un trasor de la 25 de metri.

Min 74. Ocazie mare pentru ”U”! Anselmo nu ajunge la centrarea lui Chipciu şi ratează o oportunitate bună.

Min 46: A început actul secund!

Min 45: Pauză la Cluj!

Min 31: Dan Nistor nimereşte bara cu un şut cu pămânul expediat de la mare distanţă.

Min 24: Chipciu şutează violent spre poarta lui Căbuz, dar şutul veteranului trece pe lângă bară.

Min 1: A început partida!

U Cluj – FC Hermannstadt, al treilea sfert de finală din Cupa României, se joacă de la ora 21:00 şi poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe orangesport.ro.

U Cluj visează la a doua finală consecutivă de cupă, după cea pierdută în urmă cu un an, la Sibiu, cu Sepsi. Echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a ajuns în sferturi de pe primul loc în grupa din care a făcut parte şi în care a obţinut victorii cu CSA Steaua şi Botoşani, în deplasare şi o remiză cu CFR Cluj, pe teren propriu.

Hermannstadt a pierdut la Voluntari şi a ajuns la patru înfrângeri consecutive pe teren străin.

Ce a declarat Sabău înainte de meci:

„Ca obiectiv, ţinând cont că anul trecut am jucat o finală, pretenţiile astea sunt. Eu personal mi-am stabilit acest obiectiv, cred că şi suporterii noştri îşi doresc să jucăm finala. Cred că şi conducerea. Şi jucătorii 100% sunt pregătiţi şi motivaţi să ne calificăm mâine. E foarte important să pregătim bine jocul de mâine. Ei au o zi în plus faţă de noi ca recuperare, dar totuşi avem şi noi patru zile şi nu cred că este condiţionată forma sportivă şi ritmul”, a declarat Sabău.

Afla mai multe despre: u clujhermannstadtsabăumăldărăşanu