UItima înfrângere i-ar putea fi fatală! Antrenorul din Superliga este pe făraş. Mihai Teja, favorit să-î înlocuiască

Gloria Buzău are un start ratat de campionat, iar gruparea din Crâng pare condamnată la retrogradare.

Buzoienii au o victorie, două egaluri şi cinci înfrângeri în primele opt etape, iar roş-alb-albaştrii au ratat o oporunitate bună de a mai acumula puncte şi au fost învinşi de Unirea Slobozia, cealaltă nou-promovată în Superliga.

Prepeliţă are zilele numărate la Buzău. Teja, în pole-position

Antrenorul de la Gloria Buzău, Andrei Prepeliţă, i-a atacat frontal pe anumiţi fotbalişti ai echipei nou-prmovate, după a cincea înfrângere din Superliga. Pentru prima dată, principalul a părut de nestăpânit la adresa componenţilor echipei, în declaraţiile de după meci.

Din informaţiile obţinute de ProSport, Prepeliţă ar putea fi demis după startul dezastruos de campionat, iar favorit să îl înlocuiască este Mihai Teja, fostul antrenor de la FCSB.

Andrei Prepeliţă a fost instalat în funcţia de antrenor al Gloriei Buzău în iunie 2023, În sezonul trecut, acesta a reuşit o promovare istoricîă alături de gruparea din Crâng.

De-a lungul carierei, Mihai Teja le-a mai pregătit pe Pandurii, Gaz Metan, FCSB, Voluntari şi Poli Iaşi. Acesta este liber de contract din 2022 după despărţirea de formaţia patronată de Valeriu Iftime.

Andrei Prepeliţă s-a săturat şi i-a făcut praf pe jucătorii de la Gloria Buzău

"Am luat goluri în minutul 45+5 şi în minutul 94 cred. Asta arată cât de determinaţi sunt jucătorii şi ce personalitate au, adică nu au. Să tratezi aşa fazele cu uşurinţă... Nu înţeleg deciziile astea, am fost fotbalist, dar nu înţeleg. Atitudine, ultimul minut, e un punct şi au muncit pentru el. E frustrant, e vina mea şi eu sunt antrenorul şi vedem ce decizii luăm.

Personalitatea şi lipsa de valoare la unii dintre ei, când ai mingea în picior şi o dai la adversar fără presiune... Intru eu în pantofi şi nu pot să dau pasă la adversar. Dacă nu mă atacă, cum să o dau la el? E vina mea.

Mulţi au experienţă, au mai jucat în Liga 1, dar nu înţeleg greşelile astea. Nu joci, nu ai presiune ca la Steaua, Rapid, Dinamo. Avem momente de blackout.

Ce să facem? O analiză, după opt etape tragem o concluzie despre jucători. E la cald şi nu vreau să declar alte lucruri.

Ce să facem? O analiză, după opt etape tragem o concluzie despre jucători. E la cald şi nu vreau să declar alte lucruri”, a spus Andrei Prepeliţă, după Slobozia - Buzău 3-2.

Afla mai multe despre: superligagloria buzău