Ultimele rezultate de la Jocurile Europene! Ştefan Comănescu a adus României prima medalie. România s-a clasat pe locul cinci la atletism şi rămâne în Divizia 2

Sporturi

Sportivul Ştefan Comănescu (21 de ani) a adus României, joi, prima medalie la Jocurile Europene Cracovia Malopolska, un bronz la karate, în concursull de kumite.

La categoria 67 kg, Comănescu a fost învins în semifinale de grecul Xenos Dionysios, cu 6-1.

Ştefaan Comănescu a mai câştigat în acest an medalia de bronz la Europeanul U21 de la Praga.

Atletism: România s-a clasat pe locul cinci

Echipa României s-a clasat pe locul al cincilea Campionatele Europene de atletism pe echipe, Divizia secundă, în cadrul Jocurilor Europene Cracovia Malopolska.

Ca urmare a acestei clasări, România rămâne în Divizia 2.

Sportivii tricolori au obţinut în total 344 de puncte în 37 de probe.

Dintre sportivii români, Claudia Bobocea a câştigat joi proba de 1500m, în 4:08.68, obţinând astfel 16 puncte.

Primele trei poziţii au fost ocupate de Ungaria (456.50), Ucraina (435.50) şi Lituania (372.50), echipe care au promovat în eşalonul de elită.

Afla mai multe despre: jocurile europenerezultate jocurile europeneştefan comănescu